دو مجری مطرح تلویزیونی افغانستان به خاطر موج اخیر ترورهای هدفمند خبرنگاران و فعالان اجتماعی این کشور را ترک کردند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ فرحناز فروتن، مجری برنامه‌های سیاسی در تلویزیون‌های کابل در توییتر تایید کرده است که به فرانسه “پناه” گرفته است. خانم فروتن مصاحبه‌هایی با مقام‌های عالی‌رتبه دولت داشت و از جمله مصاحبه او، بدون چادر با سخنگوی طالبان در مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد.

مختار لشکری مجری برنامه پرطرفدار مصاحبه طنز “کاکتوس” در تلویزیون “یک” کابل است که در این برنامه با چهره‌های سیاسی دولتی و مقام‌های پیشین طالبان به شیوه طنز مصاحبه‌های چالشی می‌کرد.

در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، مختار لشکری می‌گوید که برای محافظت از جان خود افغانستان را ترک کرده است.

او که ظاهرا در میدان هوایی کابل صحبت می‌کند، می‌گوید: “چه باید کرد، خبرنگاران آسیپ‌پذیرترین قشر جامعه اند، بدون هیچ محافظت امنیتی در تیرس مخالفان قرار دارند و کم در این مدت نشنیدیم از حوادثی که برای خبرنگاران اتفاق افتاده، من هم از کسانی هستم که برای مقطعی در خارج از کشور زندگی کنم”.

او افزوده است که “برخواهد گشت” اما نگفته که چه زمانی و به کدام کشور رفته است.

خانم فروتن در توییتر نوشته است که “با ویزه طولانی مدت” به فرانسه رفته است. او افزوده که او به “پناه بردن” از کشور خارج شده، نه برای “پناهندگی”.

منابع متعدد به بی‌بی‌سی گفته‌اند که در پی موج حملات اخیر در افغانستان “شمار زیادی” از روزنامه‌نگاران و چهره‌های تلویزیونی افغانستان را یا به صورت موقت یا به صورت دایمی ترک کرده‌اند.

ده روز پیش نصرت پارسا، یکی از خبرنگاران افغانستانی در ویدیویی که پس از رسیدن به ترکیه در فیسبوکش نشر کرد، گفت به دلیل تهدیدهای امنیتی کشورش را ترک کرده است.

آقای پارسا گفت: “برای اینکه کشته نشوم افغانستان را ترک کردم. امکانات مالی برای فرار نداشتم. زمانی‌که از افغانستان بیرون شدم، دار و ندار من دوصد دالر بود”.

 

فرحنار فروتن

 

ترورهای هدفمند خبرنگاران در افغانستان

در دو ماه اخیر، شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی در افغانستان هدف ترور افراد مسلح ناشناس قرار گرفته اند یا هم به طرز مشکوکی جان باخته اند.

چندی پیش، فهرستی تهدیدآمیز نام‌های شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی در شبکه‎ های مجازی نشر شد که امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان آن را به طالبان نسبت داد.

طالبان مسوولیت این حملات را برعهده نگرفته و آن را محکوم کرده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email