پولیس روسیه روز شنبه (4دلو/بهمن – 23 جنوری) هزاران معترض را که حتا در دمای منفی ۵۰ درجه سانتی‌گراد به خیابان‌ها آمدند و خواستار آزادی الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس دولت این کشور شدند بازداشت کرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ برخی سازمان‌ها، شمار بازداشت شده‌ها را دست کم ۲۶۶۲ نفر برآورد کرده‌اند. یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی از جمله این بازداشتی‌ها در مسکو است. وی در صفحه اینستاگرام خود با انتشار یک عکس سلفی از خود نوشت: «با پوزش برای کیفت‌ پایین [عکس]، نور در موتر پولیس بد است». وی چند ساعت پس از بازداشت آزاد شد.

معترضان با حضور در خیابان‌های مسکو، پایتخت و چند شهر دیگر روسیه خواستار آزادی آقای ناوالنی شدند.

سازمان OVD-Info که یک گروه ناظر بر دستگیری‌ها در روسیه است می‌گوید که دست‌کم ۱۰۴۵ نفر در مسکو بازداشت شده‌اند و شمار بازداشتی‌ها در سن پترزبورگ بیش از ۳۷۵ نفر است و کل افراد بازداشت شده در سراسر روسیه ۲۶۶۲ نفر برآورد شده است.

طبق گزارش خبرنگاران خبرگزاری فرانسه؛ تجمعات اصلی در مسکو و سن پترزبورگ برگزار شد که در هر مورد حدود ۲۰ هزار نفر به خیابان‌ها آمده بودند. همچنین در حدود ۱۰۰ شهر دیگر نیز تظاهرات برگزار شد. جمعیت شعارهایی مانند «پوتین دزد» یا «ناوالنی، ما با تو هستیم» سر دادند.

در مسکو درگیری‌هایی بین نیروهای پولیس و تظاهرات‌کنندگان گزارش شده است. در برخی موارد معترضان به سمت نیروهای ویژه پولیس برف پرتاب می‌کرند.

برخی از نزدیکان ناوالنی اعلام کردند که امروز بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در سراسر روسیه تظاهرات کردند.

طبق گزارش‌ها ۱۳ نفر در اعتراض‌های یاکوتسک شهری در شرق سایبریا که دمای آن منطقه منفی ۵۰ درجه است، بازداشت شده‌اند.

دولت روسیه پیش از این اعلام کرده بود که با هرگونه تظاهرات مقابله خواهد کرد. الکسی ناوالنی در ویدیویی که بعد از دستگیری منتشر کرد از مردم خواسته بود تا به خیابان‌ها بریزند.

وی در این پیام گفته بود: «راهزنان در قدرت، بیش از همه از این می‌ترسند که مردم به خیابان‌ها بیایند… بنابراین نترسید و به خیابان‌ها بیایید. نه برای من بلکه برای برای خودتان و برای آینده‌تان».

الکسی ناوالنی که مشهورترین چهره مخالف ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه است روز ۱۷ جنوری از آلمان به مسکو بازگشت و در بدو ورود، در میدان هوایی بازداشت شد.

دادگاهی در روسیه وی را به تحمل ۳۰ روز حبس محکوم کرده است. مقامات روسیه می‌گویند که اقامت وی در آلمان شرایط محکومیت تعلیقی پیشین او را نقض کرده است. با این شرایط او قرار است اوایل ماه فبروری برای اینکه مشخص شود که آیا حکم اصلی سه سال و نیم حبس را باید بگذراند به دادگاه می‌رود.

الکسی ناوالنی در جریان یک پرواز داخلی در روسیه مسموم شد. او برای درمان به آلمان رفت و ۵ ماه در این کشور اقامت کرد.

مقامات بیمارستانی آلمان و اتحادیه اروپا می‌گویند که آقای ناوالنی با سم نوویچوک مسموم شده است. او ولادیمیر پوتین را متهم کرده که دستور قتل وی را صادر کرده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email