رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که طالبان مسلح در دور دوم مذاکرات صلح، حاضر نیستند حتا خشونت‌ها را کاهش دهند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی که روز شنبه (4 دلو/بهمن – 23 جنوری) هنگام افتتاح کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه ملی در قصر سپیدار صحبت می‌کرد گفت که دامنه خشونت از سوی طالبان توسعه یافته و ترورهای هدفمند ادامه دارد.

به گفته او؛ همانطور که مردم توقع داشتند در ابتدای دور دوم مذاکرات صلح، هیات دولت و طالبان حداقل روی کاهش خشونت‌های موثر توافق کنند؛ اما این کار تاهنوز صورت نگرفته و دلیلش هم اصرار طالبان به ادامه جنگ است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی خاطر نشان کرد؛ وقتی طالبان به کاهش خشونت حاضر نیست؛ یک سوال بزرگ را برای مردم افغانستان ایجاد کرده‌اند.

به بیان آقای عبدالله؛ در حالی که هیات افغانستان با رهنمایی و هدایت واضح شورای مصالحه عزم و اراده خود را در میز مذاکره با روحیه تعاون ثابت کرده‌اند؛ توقع دارند که طرف طالبان نیز حداقل این تعاون را داشته باشد.

او تاکید کرد که قرار بود در ابتدای دور دوم مذاکرات دوحه، روی آتش بس موافقت شود؛ تا مردم از این روند حمایت می‌کردند. ولی این کار صورت نگرفته است.

عبدالله در مورد کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری کرد که این کمیسیون این شورا را در انسجام بیشتر برنامه‌های صلح کمک کند.

این در حالی است که حدود 20 روز است که دور دوم مذاکرات صلح دوحه آغاز شده؛ اما گفته می‌شود این مذاکرات هیچ پیشرفتی نداشته است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email