چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنای امریکا می گوید نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان روز دوشنبه (6 دلو/بهمن – 25 جنوری) هفته جاری طرح استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق این کشور را به سنا خواهد فرستاد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ مجلس نمایندگان ایالات متحده روز (۲۴ جدی/دی) طرح استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهوری وقت این کشور را به دلیل «تحریک به شورش» تصویب کرد. سخنان روز جمعه رهبر دموکرات ها در مجلس سنا به این معنا است که دونالد ترامپ اولین رییس جمهوری تاریخ امریکا خواهد بود که پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش در این مجلس «محاکمه» خواهد شد.

او همچنین اولین رییس جمهوری خواهد بود که دو بار در مجلس سنا «محاکمه» شده است. در جریان رسیدگی به طرح استیضاح دونالد ترامپ اعضای مجلس سنا نقش هیات منصفه را خواهند داشت و گروهی از اعضای مجلس نمایندگان در مقام دادستان به مجلس سنا می روند تا دلایل خود برای استیضاح را شرح دهند. در مقابل وکلای دونالد ترامپ وظیفه دفاع از او را برعهده خواهند داشت.

رییس جمهوری پیشین امریکا در صورت رای موافق دو سوم سناتورها (۶۷ نفر) متخلف شناخته خواهد شد. با توجه به پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ دیگر امکان برکناری وی از مقام ریاست جمهوری وجود ندارد. هنوز مشخص نیست که ریاست جلسات محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا را جان رابرتز، رییس دیوان عالی امریکا برعهده خواهد داشت یا خیر.

طرح استیضاح دونالد ترامپ به دنبال یورش گروهی از هواداران او به ساختمان کنگره در روز ششم ژانویه (۱۷ جدی/دی) تصویب شد. میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنا روز پنجشنبه خواستار رسیدگی به طرح استیضاح در ماه فبروری شده بود تا دونالد ترامپ و وکلایش بتوانند دفاعیه خود را تهیه کنند.

قرار است مذاکرات بین چاک شومر و میچ مک کانل بر سر جدول زمانی «محاکمه» دونالد ترامپ در مجلس سنا ادامه یابد. احتمال موافقت دموکرات ها با تعویق رسیدگی به طرح استیضاح وجود دارد زیرا آنها به دنبال تایید صلاحیت اعضای کابینه جو بایدن در مجلس سنا هستند. امری که احتمالا در صورت برگزاری «محاکمه» زودهنگام دونالد ترامپ با مشکل روبرو خواهد شد.

در جریان یورش طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره امریکا پنج نفر کشته شدند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email