شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، می‌گوید امیدوار است روابط پاکستان با دولت جدید امریکا، بیش از پیش گسترش پیدا کند. او از جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده، خواسته ‌است به روند صلح افغانستان و خروج نیروهای امریکایی از این کشور متعهد بماند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ وزیر خارجه پاکستان به خبرگزاری الجزیره گفته است: «دولت بایدن باید بداند فرصتی در افغانستان فراهم شده است که باید از آن استفاده کنند نه اینکه این فرصت را از دست بدهند. این روند را باید تقویت کرد؛ چرا که بعد از مدت‌ها، اکنون ما در مسیر درستی در حال حرکت هستیم».

پاکستان از حامیان سرسخت طالبان است. این کشور در تشویق این گروه برای آمدن سر میز مذاکره، اجازه‌دادن به رهبران طالبان برای سفر به قطر از پاکستان، هماهنگی و مذاکره با طرف‌های مرتبط با مساله جنگ و صلح افغانستان، کوشش کرده ‌است.

گفتگوهای مستقیم بین طالبان و امریکا با هدف یافتن راه‌حلی سیاسی برای خروج از بن‌بست جنگ افغانستان، پس از دو سال سرانجام در ماه فبروری ۲۰۲۰ به توافقنامه صلح قطر منجر شد. براساس این توافق‌نامه، اکنون مذاکرات صلح میان افغانستانی شروع شده و به مرحله دوم رسیده ‌است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین امریکا، شمار سربازان امریکایی در افغانستان را به کمترین تعداد، در حدود ۲۵۰۰ نفر کاهش داد. امریکا متعهد شده بود که کل نیروها را تا ماه می امسال از این کشور خارج کند. اما این تلاش‌های دیپلوماتیک در حالی انجام می‌شود که خشونت طالبان به اوج رسیده است و امید مردم به اراده طالبان برای رسیدن به صلح واقعی، روز به روز کمتر می‌شود.

آقای قریشی می‌گوید: «ما نگران هستیم چون احساس می‌کنیم خشونت می‌تواند فضا را آلوده ‌کند».

وزیر خارجه پاکستان که اخیرا میزبان رهبران طالبان و سیاستمداران افغانستان بوده ‌است، می‌گوید: «پاکستان خیلی کوشش کرده‌ است. ما واقعا تلاش کردیم که فضایی را برای زمینه‌سازی روند صلح فراهم کنیم. اما کسانی در این کشور هستند که از اقتصاد در شرایط جنگ، سود می‌برند. افرادی هم در خارج هستند که با دیدگاه ما برای رسیدن به یک افغانستان صلح‌آمیز، باثبات و مرفه موافق نیستند».

وزیر خارجه پاکستان گفته ‌است همه برای پیشبرد روند صلح افغانستان مسوولیت دارند. با این حال، می‌دانیم که سرانجام مسوولیت اصلی بر عهده رهبران افغانستان است که صلح را به نتیجه مطلوب برسانند. افغانستان کشور آنها و آینده آنها است.

جو بایدن سیاست خود در خصوص روند صلح افغانستان را رسما اعلام نکرده ‌است. او اما پیشتر گفته بود که طرفدار حفظ تعدادی اندک از نیروهای امریکایی در این کشور است تا همچنان مبارزه با تروریسم ادامه داشته باشد. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آقای بایدن هم گفته است که توافقنامه صلح امریکا با طالبان را بررسی می‌کند.

اما دموکرات‌ها که بار دیگر قدرت را در امریکا به دست گرفته‌اند، با پاکستان و سیاست‌های این کشور در منطقه ناآشنا نیستند. چهار سال پیش که جو بایدن، معاون باراک اوباما، رییس جمهور پیشین بود بارها به افغانستان و پاکستان سفر کرد و مسایل مربوط به جنگ امریکا در این کشور را زیر نظر داشت.

بایدن از وجود پنا‌هگاه‌های شورشیان طالبان در پاکستان باخبر است و پیچیدگی جنگ امریکا در افغانستان را درک می‌کند. شاید به همین خاطر است که پیشتر گفته‌ بود وجود تعدادی از نیروهای امریکایی در این کشور، برای تامین منافع امنیتی امریکا، از اهمیت برخوردار است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email