اتحادیه اروپا همچمنان پیگیر آزادی الکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین مخالف حال حاضر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه است که هنگام بازگشت به کشورش بازداشت شده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ شارل میشل، رییس شورای اروپا روز جمعه (3 دلو/بهمن – 22 جنوری) اعلام کرد؛ تلفونی با ولادیمیر پوتین گفتگو کرده و از وی خواسته است پیش از برپایی تظاهرات روز شنبه (4دلو/بهمن) مخالفان در حمایت از ناوالنی در مسکو این رهبر اپوزیسیون را «فورا» آزاد کند.

این رهبر اروپایی در بیانیه‌ای که پس از گفتگو با رییس جمهوری روسیه منتشر شد بر آنچه وی «نگرانی‌های جدی اتحادیه اروپا نسبت به سرنوشت آقای ناوالنی» خواند،‌ تاکید کرد و خواستار رعایت کامل و بی قید و شرط حقوق اولیه او شد.

رییس کهن‌ترین نهاد اروپاییِ فعال در زمینه مردم‌سالاری، حقوق بشر و زمامداری قانون، ابتکار تماس تلفونی با ولادیمیر پوتین را یک روز پس از نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا عملی کرد تا بار دیگر بر درخواست رهبران اروپایی برای آزادی مخالف روس تاکید کند.

مسوول شورای اروپا ابتدای هفته جاری نیز یک روز پس از دستگیری الکسی ناوالنی در یکی از میدان های مسکو همصدا با تنی چند از مقامات ارشد کشورهای مهم اتحادیه اروپا این اقدام کرملین را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری مخالف روس شده بود.

در همین راستا؛ چندین کشور عضو شورا و پارلمان اروپا خواستار تصویب و اجرای تحریم‌های اروپایی بر ضد روسیه شده اند.

الکسی ناوالنی که پیش‌تر در جریان یک سفر هوایی در داخل روسیه مسموم شده بود یکشنبه گذشته پس از بهبودی و سپری شدن دوره درمان در آلمان،‌ هنگام بازگشت به کشورش در میدان هوایی توسط ماموران پولیس دستگیر و بازداشت شد.

پزشکان آلمانی در دوره درمان الکسی ناوالنی تایید کردند که وی با یک عامل گاز اعصاب به نام نوویچوک مسموم شده که پیش‌تر در روسیه تولید شده بود.

این مساله سبب شد تا انگشت اتهام به سوی کرملین نشانه رود هر چند که الکسی ناوالنی خود به صراحت ولادیمیر پوتین را مسوول مسمومیت و اقدام برای از میان برداشتن وی دانست؛ اتهام‌هایی که همگی تاکنون از سوی کرملین و پوتین قاطعانه رد شده است.

اتحادیه اروپا پیش از این چندین تن از نزدیکان رییس جمهوری روسیه را به اتهام دست داشتن در این ماجرا تحت تحریم قرار داده بود.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه برای همفکری در خصوص اتخاذ تدابیر لازم جهت حمایت از آزادی مخالف روس به صورت مجازی با یکدیگر ملاقات کنند.

الکسی ناوالنی که هم‌اکنون در بازداشت دولت روسیه است از شهروندان کشورش خواسته تا برای اعتراض به سیاست‌های کرملین به خیابا‌ن‌ها بیاییند. بنیاد آقای ناوالنی نیز همزمان برای برگزاری یک تظاهرات سراسری در روز شنبه فراخوان داده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email