جو بایدن در روز اول کاری خود در کاخ سفید – بعد از برگزاری مراسم سوگند – روند برچیدن برخی از سیاست های کلیدی دونالد ترامپ را آغاز کرده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ او درحالی که راهی کاخ سفید بود در توییتی نوشت که “برای رسیدگی به بحران های حاضر وقتی برای تلف کردن وجود ندارد”.

دستورات اجرایی رییس جمهور جدید امریکا مسایل مختلف از همه گیری کرونا تا تغییر اقلیم را در برمی گیرد.

همچنین جِن ساکی در اولین کنفراس خبری کاخ سفید گفت که دولت امریکا به دنبال تقویت و تمدید محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران است و این موضوع بخشی از رایزنی های اولیه آقای بایدن با سران کشورها و متحدان امریکا خواهد بود.

آقای بایدن گفته است که اگر تهران تعهد جدی به توافق اتمی- برجام – را از سر گیرد واشنگتن هم دوباره به آن بازخواهد گشت.

مراسم تحلیف

مراسم سوگند ریاست جمهوری امریکا شام چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 20 جنوری) به وقت کابل به دلیل همه گیری کرونا بدون حضور تماشاگران که بی سابقه بود برگزار شد.

به علاوه آقای ترامپ که هنوز به شکست در برابر جو بایدن اذعان نکرده است، پیش از ترک واشنگتن به مقصد فلوریدا از شرکت در این مراسم خودداری کرد. با این حال مایک پنس، معاون آقای ترامپ، در آن شرکت کرد.

آقای بایدن در سخنرانی خود بعد از ادای سوگند گفت که “دموکراسی چیره شده است”.

او با ایراد نطقی با شعار اتحاد بعد از سال های متلاطم ریاست جمهوری دونالد ترامپ قول داد رییس جمهوری “برای همه مردم امریکا” باشد، از جمله کسانی که علیه او رای داده اند.

باراک اوباما که آقای بایدن هشت سال معاون او بود، بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش سه رییس جمهور سابق بودند که در این مراسم حضور داشتند.

کامالا هریس هم در این روز به عنوان معاون رییس جمهور سوگند یاد کرد. او اولین زن – و همچنین اولین سیاهپوست و آسیایی تبار – در این پست است.

در پی یورش روز ششم جنوری هواداران آقای ترامپ به کنگره، مراسم چهارشنبه در میان تدابیر شدید امنیتی در پایتخت امریکا برگزار شد.

آقای بایدن و بانوی اول جیل بایدن، به همراه خانم هریس و همسرش داگ اِمهاف خیابان پنسیلوانیا را پیاده تا کاخ سفید طی و در طول مسیر با دوستان و هواداران خود خوش و بش کردند.

در این مراسم خوانندگانی چون لِیدی گاگا سرود ملی را خواند و بعد از او جنیفر لوپز و گارت بروکس هم آهنگ هایی اجرا کردند.

عصر چهارشنبه هم کانسرتی با میزبانی تام هنکس بازیگر شناخته شده هالیوود و اجرای آهنگ هایی از بروس اسپرینگستین، جان لِجِند، جان بون جووی، جاستین تیمبرلِیک و دِمی لوواتو در بنای یادبود لینکلن برگزار شد.

دستوراتی که جو بایدن امضا کرد

آقای بایدن عصر چهارشنبه ۱۵ فرمان اجرایی امضا کرد.

او از جمله فرمانی را برای لغو منع سفر شهروندان چندین کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران که آقای ترامپ اعمال کرده بود لغو کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که هدف این اقدامات “نه فقط برچیدن برخی از سیاست های خسارت بار دولت ترامپ بلکه همچنین پیش بردن منافع کشور است”.

همچنین یک رشته تدابیر به منظور رسیدگی به همه گیری کرونا که جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در امریکا گرفته است امضا شد. آقای بایدن از جمله دستور داده است پوشیدن ماسک و فاصله گیری اجتماعی در کلیه ساختمان های دولت فدرال اجباری شود.

دفتر تازه ای برای هماهنگ کردن واکنش دولت به همه گیری راه اندازی می شود و دولت جدید فرآیند خروج امریکا از سازمان بهداشت جهانی که آقای ترامپ کلید زده بود را متوقف می کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از تصمیم امریکا برای همکاری مجدد با سازمان بهداشت جهانی استقبال کرده و گفته است که هماهنگی بیشتر جهانی در واکنش به کرونا “بسیار حیاتی” است.

آقای بایدن همچنین قول داده است مقابله با تغییر اقلیم را در صدر کار قرار دهد.

او دستوری را برای شروع فرآیند بازگشت امریکا به توافق ۲۰۱۵ پاریس امضا کرد، توافقی که آقای ترامپ سال پیش رسما از آن خارج شد.

آقای بایدن همچنین مجوزی که برای پروژه خط لوله نفتی “کی استون اکس ال” صادر شده بود را لغو کرد. فعالان محیط زیست و گروه هایی از امریکاییان بومی برای یک دهه با اجرای این پروژه مخالفت کرده اند.

آقای بایدن در اولین تماس خود با یک رهبر خارجی در روز جمعه (3 دلو/بهمن) با نخست وزیر کانادا، جاستین ترودو، در این باره صحبت خواهد کرد.

این خط لوله متعلق به بخش خصوصی که هزینه آن حدود ۸ میلیارد دالر تخمین زده می شود روزانه حدود ۸۳۰ هزار بشکه نفت سنگین را از آلبرتا در کانادا به نبراسکا منتقل خواهد کرد.

باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ یک لایحه مربوط به احداث این خط لوله را وتو کرده بود اما آقای ترامپ از آن تصمیم برگشت.

در زمینه مهاجرت آقای بایدن اعلامیه اضطراری دولت قبلی که به تامین هزینه ساخت یک دیوار در مرز مکزیک کمک می کرد را لغو کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در اولین کنفرانس خبری بعد از روی کار آمدن جو بایدن با این سوال خبرنگاران روبرو شد که آیا اولویت او پیش بردن منافع جو بایدن است یا ارایه “حقیقت بدون هیچ گونه پیرایشی”.

او در جواب گفت: “من احترام عمیقی برای نقش مطبوعات مستقل و آزاد قایلم. مسلما در برخی لحظات اختلاف نظر خواهیم داشت… اما هدف مشترکی داریم، که همان ارایه اطلاعات دقیق به مردم امریکا خواهد بود”.

او گفت که در بازگرداندن “شفافیت و حقیقت به دولت” با جو بایدن هم نظر است. سخنگویان کاخ سفید به خصوص در دولت ترامپ اغلب روابط ستیزه جویانه ای با رسانه ها داشته اند.

شان اسایسر سخنگوی اول آقای ترامپ همان ابتدا ادعا کرده بود که شمار جمعیت حاضر در مراسم تحلیف دونالد ترامپ “بی سابقه” بود، ادعایی که به سرعت زیر سوال رفت.

کنترل سنا

از طرف دیگر سنای امریکا عصر چهارشنبه برای مراسم سوگند سه عضو جدید یعنی الکس پدیا، جان آساف و رافایل وارناک تشکیل جلسه داد.

الکس پدیا از کالیفرنیا جای کامالا هریس معاون رییس جمهور را می گیرد و دو سناتور دیگر در دور دوم انتخابات سنا در جورجیا برنده شدند. هر سه دمکرات هستند.

با ورود آنها صد کرسی سنا به طور مساوی میان دو حزب تقسیم می شود؛ اما دموکرات ها عملا کنترل آن را به دست می گیرند؛ چون در صورتی که یک طرح ۵۰/۵۰ رای بیاورد خانم هریس رای برنده را خواهد داد.

به این ترتیب دموکرات ها دست کم برای دو سال هم کنگره و هم کاخ سفید را در کنترل خود خواهند داشت.

چاک شومر، سناتور اهل نیویارک که در ۴ سال گذشته رهبر اقلیت دموکرات سنا بود، اکنون جایگزین میچ مک کانل شده است.

او در نخستین سخنان خود با اشاره به خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید گفته است که دموکراسی امریکا ‘از بزرگترین تهدیدی که از سوی رییس جمهوری این کشور متوجهش بود خلاص شد’.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email