با آغاز حکومت جدید در امریکا شهروندان افغانستان امیدوارند که تصامیم جدید جوبایدن، رییس جمهوری امریکا در قبال افغانستان بتواند منجر به پایان خشونت و صلح پایدار در این کشور شود.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ در آغازین روزهای پیروزی آقای بایدن، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفته بود که مشارکت استراتیژیک کابل و واشنگتن در روند مبارزه با دهشت‌افکنی و تامین صلح و ثبات تداوم خواهد یافت.

واکنش طالبان به پیروزی آقای بایدن نیز تاکید به عمل به توافق صلح میان امریکا و طالبان بود که حدود ۱۱ ماه قبل توسط دو طرف در دوحه قطر امضا شد.

با توجه به اینکه بعد از امضای توافق امریکا و طالبان گفتگوهای میان افغانستانی صلح آغاز شد ولی خشونتها نیز شدت بیشتر گرفت. در این مدت به گفته مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا یک سرباز امریکایی کشته نشد ولی سربازان افغانستان در خط مقدم و مردم این کشور در شهرها و روستاها روزهای خونینی را شاهد بودند.

افغانستان

آقای بایدن امروز رسما به کاخ سفید خواهد رفت

 

بر اساس توافق امریکا و طالبان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان شدت بیشتر یافته و از ده‌ها هزار سرباز امریکایی در این کشور فقط حدود هزار سرباز باقی مانده و براساس توافق دوحه قرار است که تا ماه مه امسال سربازان امریکا به طور کامل از افغانستان خارج شوند.

اکنون مردم افغانستان منتظرند که حکومت جدید امریکا چه خواهد کرد. محمد رفیق شهر، استاد دانشگاه در هرات انتظار دارد که با روی کار آمدن آقای بایدن، روابط واشنگتن با کابل بهبود یابد.

به گفته او منتظر سیاست مقعول و منطقی‌تر آقای بایدن نسبت به افغانستان است.

نسل جوانان افغانستان که هر روز در گوشه و کنار این کشور شاهد جنگ و ناامنی هستند، توقع دارند که تغییرات جدید در امریکا سبب برچیده شدن دامنه خشونت در کشورشان شود.

افغانستان

در سالهای اخیر، جنگجویان طالبان عملیات‌های مرگباری علیه نیروهای امریکایی به راه انداختند ولی در یک سال گذشته هیج سرباز امریکایی کشته نشد

بصیره از شهر مزار شریف می‌گوید که آرزو دارد که حکومت جدید در امریکا باعث ایجاد صلح و ختم ناامنی در افغانستان شود.

از آغاز مذاکرات صلح در دوحه حکومت و شهروندان افغانستان پیوسته به تامین آتش‌بس و کاهش چشمگیر خشونت‌ها تاکید دارند، اما باگذشت ماه‌ها در این زمینه پیشرفتی صورت نگرفته است.

اورزلا نعمت، یکی از پژوهشگران افغان می‌گوید اعمال فشار برای تامین آتش بس فوری از سوی رهبری جدید امریکا بزرگترین کار قصر سفید برای تحقق رویای افغانستانی ها خواهد بود.

محمد میرزا کتوازی، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان نیز به ادامه مشارکت استراتیژیک با امریکا تاکید دارد. او امروز گفته که خواست پارلمان افغانستان از آقای بایدن این است که به توافقنامه استراتیژیک میان افغانستان و امریکا پایبند بماند. از گفتگوهای صلح افغانستان با شرایطی حمایت کند که دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان حفظ شود.

در دوران حکومت دونالد ترامپ، کابل برای آغاز گفتگوهای صلح قیمت زیادی پرداخته، از جمله رهایی بیش از ۵ هزار زندانی گروه طالبان که بعدا مقام‌های افغان اعلام کردند، بیشتر آنان دوباره به جبهه جنگ بر خواهند گشت.

اکنون نیز طالبان درخواست رهایی هفت هزار زندانی دیگر را کرده‌اند ولی وحید عمر، مشاور ارشد محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان می‌گوید که به هیچ صورت طالبان بیشتری از بند دولت افغانستان آزاد نخواهند شد.

Relatives react in front of a hospital, where their family member has been transferred for treatment after a truck bomb blast in Balkh province, in Mazar-i-Sharif, Afghanistan. Photo: 25 August 2020

چندین نسل افغانستانی هرگز شاهد صلح نبوده اند

آقای عمر همچنین گفته است که انتظار این را دارد که حکومت آینده امریکا در فضای بین‌المللی در منطقه و در رابطه خود با افغانستان با درک‌تر با تدبیرتر و استراتیژیک‌تر عمل کند.

برخی گزارش‌های تایید ناشده حاکیست که تسریع روند گفتگوهای صلح در قطر منتظر آغاز به کار حکومت جدید امریکا است.

پیشتر از این برخی‌ها پیروزی آقای بایدن را اجابت دعای رییس جمهور غنی و کابوس غیرمنتظره طالبان خوانده بودند. اما طالبان در واکنش به پیروزی آقای بایدن گفته بودند که انتخابات و تبدیلی مقام‌های امریکایی موضوع داخلی آن کشور است اما تاکید این گروه این است که پیمان دوحه میان طالبان و امریکا – وثیقه خوبی – برای پایان جنگ در افغانستان و آینده خوب هر دو کشور است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email