منابع محلی در ولایت هرات تایید کردند که سه سرباز ارتش صبح امروز چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 30 جنوری) در منطقه پای منارهای شهر هرات ترور شدند.

به گزارش بخش امنیتی آریاتودی؛ رفیق شیرزی، سخنگوی صحت عامه هرات به بی‌بی‌سی گفته است که در این رویداد سه سرباز ارتش کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند. به گفته او؛ زخمی‌ها و اجساد قربانیان ابتدا به شفاخانه حوزه‌ای هرات منتقل شدند و زخمیان بعد از خدمات بهداشتی فوری، به شفاخانه قول اردو/سپاه ظفر برده شدند.

یک منبع معتبر دیگر نیز گفت که این رویداد حوالی ساعت هفت صبح به وقت محلی زمانی رخ‌داده که این سربازان سوار بر یک رنجر به سمت قول اردو/سپاه ۲۰۷ ظفر در حرکت بودند.

به گفته او؛ دو مهاجم مسلح موتورسایکل سوار به این سربازان تیراندازی کردند.

منطقه پای منارها در شمال‌غرب شهر هرات پیش از این نیز شاهد حوادث مشابه بوده است.

شب گذشته نیز حوالی ساعت ده و نیم در یک پاسگاه امنیتی در منطقه پل مالان ولسوالی انجیل ولایت هرات یک انفجار رخ داد.

منابع امنیتی با تایید این رویداد گفتند که در این انفجار چهار پولیس زخمی شدند و پاسگاه امنیتی تخریب شده است.

مسوولیت این رویدادها را تاکنون کسی به عهده نگرفته است.

اما در ماه‌های اخیر در کنار شدت گرفتن جنگ در افغانستان، ترورهای هدفمند به خصوص در شهرهای بزرگ افزایش چشمگیر داشته است. قربانیان این ترورها اکثرا کارمندان دولتی، امنیتی، فعالان مدنی و خبرنگاران بودند.

هفته گذشته سه عضو زن ارتش در سپاه شاهین در شهر مزارشریف ترور شدند و چند روز بعدتر دو قاضی زن در شهر کابل هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند.

اگرچه دولت، طالبان را مسوول این ترورها می‌خواند؛ اما این گروه مسوولیت اکثر این رویدادها را به عهده نگرفته است.

بیشتر این ترورها توسط موتورسایکل سواران انجام شده است. به تازگی امراالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان که تقریبا از سه ماه به این سو، به دنبال افزایش ناامنی‌ها در پایتخت، به گونه موقت مسوولیت امنیتی کابل را به عهده گرفته، اعلام کرد که از این پس استفاده از این وسیله نقلیه با دو سواری ابتدا در کابل و بعدتر در سراسر افغانستان ممنوع می‌شود.

او گفته بود که موتورسایکل، سواری‌های متخلف با استفاده از شکر و ساچمه فلج می‌شود.

آریاتودی – بخش امنیتی

Print Friendly, PDF & Email