آنتونی بلینکن، گزینه جو بایدن برای احراز مقام وزارت خارجه امریکا روز سه شنبه (30 جدی/دی – 19 جنوری) گفت که واشنگتن در صورت اجرای تعهدات ایران در چهارچوب برجام آماده بازگشت به این توافق هسته ای است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ سخنان نامزد جو بایدن برای مقام وزارت خارجه ایالات متحده یک روز پیش از مراسم سوگند رییس جمهوری جدید بیان شد. آنتونی بلینکن در سخنان خود همچنین از مسوولیتی «اضطراری» برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای سخن گفت.

گزینه جو بایدن برای سمت وزارت خارجه امریکا تاکید کرد که بازگشت به برجام در صورت پایبندی ایران به تعهداتش تنها «سرآغازی» برای «یک توافق مستحکم تر و بادوام تر» خواهد بود.

آنتونی بلینکن افزود که واشنگتن پیش از بازگشت احتمالی به توافق هسته ای با ایران با متحدان خود در منطقه خلیج فارس و اسراییل مشورت خواهد کرد. وی همچنین هشدار داد که مدت زمانی که ایران برای «تولید سلاح هسته ای» نیاز دارد؛ از بیش از یک سال به سه تا چهار ماه کاهش یافته است.

حمایت بلینکن از «رویکرد سرسختانه» ترامپ در برابر چین

آنتونی بلینکن در بخشی از سخنانش همچنین از «رویکرد سرسختانه» دونالد ترامپ، رییس جمهوری کنونی امریکا در برابر چین حمایت کرد. وی افزود که ایالات متحده باید از «موضع قدرت و نه از موضع ضعف» با چین روبرو شود.

نامزد جو بایدن برای مقام وزارت خارجه امریکا با این حال تاکید کرد که کشورش تنها به کمک متحدان خود و حضور در نهادهای بین المللی می تواند در برابر بیجینگ موضعی «قاطع» اتخاذ کند.

وی در بخشی از سخنانش همچنین گفت که جو بایدن از راه حل «دو کشور» برای حل مناقشه بین اسراییل و فلسطینی ها حمایت می کند. او با این حال پذیرفت که این راه حل در «کوتاه مدت» چندان «واقع بینانه» نیست.

گزینه جو بایدن برای احراز مقام وزارت خارجه امریکا همچنین وعده داد که به دنبال «ترمیم» جایگاه کشورش در جهان خواهد بود.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email