مارک سدویل، عضو ارشد پیشین کابینه بریتانیا در یک مصاحبه گفت که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خوشحال خواهد شد که دونالد ترامپ برای دومین بار به عنوان رییس جمهور امریکا انتخاب نشده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ لرد سدویل، در مصاحبه با روزنامه دیلی‌میل گفته است کسانی که فکر می‌کنند بوریس جانسون ترجیح می‌داده که ترامپ دوباره در انتخابات پیروز شود “اشتباه می‌کنند”.

او گفت که انتخاب دوباره آقای ترامپ نمی‌توانسته به نفع امنیت اروپا یا بریتانیا و مسایل تجاری و محیط زیستی باشد.

آقای سدویل از سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ در کابینه‌های ترزا می و آقای جانسون بوده است و پیش از آن هم مدتی مشاور امنیتی خانم می بوده است.

دفتر نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده که آقای جانسون مشتاق همکاری با جو بایدن است.

فردا، چهارشنبه ۲۰ جنوری، جو بایدن پس از مراسم سوگند رسما کار خود را به عنوان رییس جمهور امریکا آغاز می‌کند.

این در حالی است که تصور عمومی درباره نظر بوریس جانسون درباره دونالد ترامپ بسیار متفاوت است.

همین ماه جاری، آقای جانسون گفت که آقای ترامپ “کاملا اشتباه کرده” که در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا تردید ایجاد کرده است و هوادارانش را تشویق کرد که به ساختمان کنگره هجوم ببرند.

آقای جانسون حمله گروهی از هواداران ترامپ به ساختمان کنگره امریکا را “صحنه‌های شرم آور” توصیف و آن را محکوم کرد.

در سال ۲۰۱۵، زمانی که بوریس جانسون شهردار لندن بود، اظهارنظرهای آقای ترامپ درباره خشونت در شهر را ناشی از “ناآگاهی حیرت‌آور” توصیف کرد.

اما در سال ۲۰۱۶ آقای جانسون به عنوان وزیر خارجه وقت بریتانیا پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری “بسیار مثبت” ارزیابی کرد و در سال ۲۰۱۹ در حالیکه آقای جانسون در مسیر رسیدن به رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا بود، گفت که رییس جمهور امریکا “ویژگی‌های مثبت بسیاری دارد”.

آقای ترامپ در مقابل آقای جانسون را ستود و گفته بود: “او را ترامپ بریتانیا می‌نامند”.

اما کریس میسون، خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی، این اظهار نظر لرد سدویل را برای نخست وزیر بریتانیا سودمند می‌داند و می‌گوید که هر تصوری در واشنگتن درباره اینکه آقای جانسون مانند آقای ترامپ بوده است می‌تواند به یک نکته منفی در رابطه با رییس جمهور جدید بایدن شود.

مارک سدویل، که سپتمبر گذشته از کابینه نخست وزیر خارج شده، می‌گوید که پس از آغاز کار رسمی آقای بایدن از روز چهارشنبه روابط عادی دیپلوماتیک کشورهای غربی با امریکا از سر گرفته می‌شود.

او گفت: “برای ما به عنوان کسانی که خود را متحدان نزدیک امریکا می‌دانستیم، نبود رهبری در امریکا در چهار سال گذشته، تاسف‌بار بود”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email