ارتش ایران از اجرای یک رزمایش هوابرد در سواحل مکران در جنوب این کشور خبر داد. طبق اعلام مقامات نیروی زمینی ارتش، در رزمایش «اقتدار ۹۹» نیروهای چترباز از هواپیماهای سی‌۱۳۰ فرود آمده، با تخلیه تجهیزات و جنگ‌افزارهای نیمه سنگین، اهداف تعیین‌شده‌ای را در ساحل هدف قرار داده‌اند.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ ارتش ایران در هفته‌های گذشته یک رزمایش هواپیماهای بی سرنشین و همچنین یک رزمایش موشکی با نام «اقتدار» برگزار کرده است.

از سوی دیگر فرمانده کل سپاه ایران نیز در دفاع از برگزاری رزمایش‌های‌ اخیر، تمرینات نظامی ایران را رساندن پیامی «جدی و واقعی» به دشمنان برشمرد و افزود: «دست ما به نیابت از ملت ایران همیشه روی ماشه است.»

این درحالی است که برگزاری رزمایش‌ موشکی و هواپیماهای بی سرنشین اخیر سپاه، و همچنین رونمایی از انبار موشکی تازه این نهاد در جنوب کشور، پرواز مجدد اَبَربمب‌افکن‌های امریکایی را بر فراز خلیج فارس به‌همراه داشته است.

حسین سلامی رزمایش‌های نهاد تحت فرماندهی‌اش را «بخش مهمی از سیاست بازدارنده» ایران خواند و هدف از آنها را آن دانست که دشمنان «در برآورد قدرت دفاعی» ایران «دچار خطا» نشوند.

این فرمانده نظامی به‌ویژه رزمایش اخیر سپاه را «مایه آسایش و آرامش و امنیت» برای شهروندان عنوان کرد و گفت اطمینان دارد که «روندهای سیاسی و امنیتی تا امروز به نفع ملت رقم خورده و از این به بعد نیز همین‌گونه خواهد بود».

سپاه پاسداران ایران جمعه گذشته اعلام کرد طی «رزمایش پیامبر اعظم» نسل تازه‌ای از موشک‌های بالستیک را آزمایش کرده است که از برای هدایت فن‌آوری هوش مصنوعی بهره‌ می‌برند.

در سال گذشته میلادی تنش نظامی میان ایران و ا‌مریکا در منطقه بیشتر شد تا جایی که امریکا و عربستان سعودی در سال ۲۰۲۰ پنج رزمایش برگزار کردند که آخرین آنها پنج هفته پیش انجام شد و همچنین در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس ایران، این تنش‌ها از نو قوّت گرفت.

جو بایدن، که بناست فردا چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 20 جنوری) در پایتخت امریکا مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به‌جا بیاورد، پیشتر از تمایل دولت آینده‌اش، به بازگشت به برجام سخن گفته این امر را منوط به محدود شدن برنامهٔ موشکی ایران دانسته است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email