مدت هاست که ترس و وحشت بخشی از زندگی مردم در کابل شده است. احتمال کشته شدن غیرمنتظره بر اثر حمله طالبان وجود دارد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ حکومت افغانستان در تلاش است تا همراه با طالبان در مورد تامین صلح مذاکره کند؛ اما زندگی در کابل همچنان شکننده است. با وجود افزایش خشونت ها در سراسر افغانستان، این سوال همچنان باقی است که آیا بازگشت تلخ به دوران دهه ۹۰ میلادی نزدیک است؟

صبح روز یک شنبه (28 جدی/دی) افراد مسلح ناشناس دو تن از قضات زن را در منطقه از شهر کابل ترور کردند. شهرزاد اکبر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه با این حادثه عنوان داشت که آنچه به نظر می رسد یک کشتار سیستماتیک است و سایر کشورها و سازمان ان را فقط نظاره می کنند.

در نیمه ابتدایی ماه جنوری، انفجارات هولناکی شهر کابل را لرزاند. ماین های آهن ربایی سخنگوی حکومت و دو نفر همراهش، یک افسر پولیس، یک خلبان، یک سرباز و یک عضو استخبارات را از بین بردند.

عمر صدر استاد دانشگاه امریکایی افغانستان در این باره می گوید: «در حال حاضر، نمی توانیم از امنیت خود مطمئن باشیم! اینگونه جنایات فقط هدف قراردادن افراد نیست؛ بلکه ایجاد یک فضای ترس و وحشت برای باشندگان شهر کابل است».

عقیده بر این است که این ترورها، بیشتر متوجه کارمندان دولت، فعالان مدنی، ژورنالیست ها و نیروهای امنیتی است.

تلاش طالبان برای تحت فشار قرار دادن حکومت در هنگام توقف گفتگوهای صلح است، اگرچه این گروه مسوولیت حملات را رد کرده است.

علاوه براین، اینگونه فشارها را نوعی ابزار برای خاموش ساختن صداهای انتقادی در حال حاضر و آینده است.

براساس گزارش ها؛ بیش از ۳۰۰ تن بر اثر حملات هدفمند در سال گذشته کشته شدند که از جمله دست کم شش ژورنالیست در این فهرست بوده است.

فرحناز فروتن در ماه نومبر پس از شامل شدن در لیست محبوبترین ژورنالیست های سال، به پاریس پناهنده شده است؛ وی در این رابطه گفته است: وضعیت کنونی افغانستان وحشتناک است، هدف طالبان ایجاد ترس میان مردم است!

شهروندان می گویند که جنگ داخلی از قبل آغاز شده است. صداهای فیر و بمب گذاری ها توسط گروه ها و افراد ناشناس، بسیار عادی شده است. از طرف شب صداهای فیر مرمی بسیار شنیده می شود.

از لحاظ روانی، این خشونت ها تاثیر بسیاری بالای قشر خاصی همچون، کارمندان دولت، دانشگاهیان و فعالان مدنی و بشری خواهد داشت، آنها اصلی ترین اهداف هستند.

خانم شهرزاد اکبر عنوان می کند: «اگر شما انرژی ذهنی خود را صرف فکر کردن در مورد اینکه چگونه زنده بمانید کنید؛ کل روز شما پرتنش و جنجالی خواهد بود!».

نیویارک تایمز

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email