دادگاهی در روسیه روز دوشنبه (29 جدی/دی – 18 جنوری) حکم زندان الکسی ناوالنی را تا ۱۵ فبروری صادر کرد و به این ترتیب مهمترین مخالف ولادیمتر پوتین، رییس جمهوری این کشور برای سپری کردن دوره یک ماهه حبس، روانه زندان شد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ در واکنش به این حکم، پیامی ویدیویی از ناوالنی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. او در این پیام از هموطنانش می‌خواست به خیابان‌ها بیایند و به مقاومت علیه کرملین ادامه دهند.

الکسی ناوالنی در این پیام ویدیویی می‌گوید: «راهزنانِ در قدرت، بیش از همه از این می‌ترسند که مردم به خیابان‌ها بیایند. بنابراین نترسید و به خیابان‌ها بیایید. نه برای من بلکه برای برای خودتان و برای آینده‌تان».

پس از انتشار این پیام نیز لیونید ولکوف، هم‌پیمان و دست راست الکسی ناوالنی در توییتر اعلام کرد که طرفداران ناوالنی «در حال آماده سازی خود برای برگزاری اعتراضات سراسری در ۲۳ جنوری» هستند.

ناوالنی ۴۴ ساله از چهره‌های مشهور ضدفساد در روسیه، ولادیمیر پوتین را متهم کرده که در اگست گذشته دستور قتل او را صادر کرده است. دستوری که باعث مسمومیت او با سم نوویچوک شد و در نهاست باعث گردید او مدت ۵ ماه در آلمان تحت درمان باشد. کرملین هرگونه دخالت ر این حادثه را انکار می‌کند.

الکسی ناوالنی سرانجام عصر یکشنبه (28 جدی/دی) به روسیه بازگشت و به محض ورود، در میدان هوایی مسکو بازداشت شد.

ناوالنی ماجرای بازداشت خود را به طنز اینگونه شرح داده است: «ما تلاش کردیم تو را بکشیم اما تو نمردی. از آنجا که آزارمان می‌دهی، تو را به بند می‌کشیم».

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email