آلکسی ناوالنی، معترض روس که در کشورش مسموم شده و برای درمان به آلمان رفته بود، شامگاه یکشنبه (28 جدی/دی – 17 جنوری) در بدو ورود به میدان هوایی مسکو در کشورش بازداشت شد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ هواپیمای حامل آلکسی ناوالنی، از مخالفان سیاسی سرسخت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، ابتدا قرار بود در میدان هوایی ونوکووا مسکو فرود بیاید؛ اما در آخرین لحظات تغییر مسیر داد و حوالی ساعت ۶ عصر در میدان هوایی بین‌المللی شرمتیوو در مسکو به زمین نشست.

خبرنگارانی که در هواپیمای حامل ناوالنی از برلین با او همراه بودند، گفته‌اند که خلبان ابتدا ۳۰ دقیقه تاخیر به دلیل «مشکل فنی» اعلام کرد؛ اما بعد از آن گفت که هواپیما به سمت شرمتیوو در حرکت است و در میدان هوایی ونوکوو فرود نخواهد آمد.

ناوالنی که در مدت اقامت خود در آلمان بهبود یافته بود؛ روز چهارشنبه از قصد خود برای بازگشت به کشورش خبر داده بود.

به ناوالنی پیش از بازگشت در مورد دستگیر و زندانی شدن هشدار داده شده بود؛ زیرا او در کشورش پرونده‌ای گشوده دارد که بر پایه آن در سال ۲۰۱۴ به حبس تعلیقی محکوم شده است. این معترض روسی بر مبنای محکومیت قبلی‌اش می‌بایست هر ماه دو بار خود را به مقامات قضایی معرفی می‌کرد و به او گفته شده بود که چون در مدت اقامتش در آلمان نتوانسته خود را معرفی کند، به همین دلیل در بازگشت بازداشت می‌شود.

در ماه دسمبر گذشته نیز پرونده دیگری با اتهام کلاهبرداری علیه ناوالنی در روسیه گشوده شد. این مخالف سیاسی ۴۴ ساله در این پرونده متهم شده است که ۳۵۶ میلیون روبل (حدود ۳.۹ میلیون یورو) پول دریافتی برای تشکیلات مبارزه با فسادی که خودش ایجاد کرده، برای خودش برداشته است.

ناوالنی پیش از عزیمت از برلین از دوستانش خواسته بود به استقبال او بیایند. عصر یکشنبه در میدان هوایی ونوکووا هم حدود ۲۰۰ نفر از دوستان او و هم نیروهای پولیس ضد شورش در انتظارش بودند و پس از بازداشت او در میدان هوایی دیگر، شماری از دوستانش نیز در میدان هوایی که حاضر بودند به دست پولیس و نیروهای مامورین لباس شخصی بازداشت شدند.

مقاما‌های میدان هوایی روسیه از پیش گفته بودند که به دلیل شرایط کرونا اجازه حضور خبرنگاران در سالون را نمی‌دهند. ناوالنی قبل از برخاستن هواپیمایش از برلین در پیامی اینستاگرامی در واکنش به این ممنوعیت، مقامات روسی را «ترسو، رقت‌انگیز و مضحک» خواند.

پیش از ورود ناوالنی بیش دو هزار نفر در فیسبوک اعلام کرده بودند که قصد استقبال از او را دارند؛ اما وزارت دادگستری روسیه در واکنش به این فراخوان‌ها، درباره شرکت در هرگونه «رویداد عمومی» غیر مجاز به شهروندان هشدار داد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، گروهی از کنشگرانی که قرار بود برای استقبال از ناوالنی از سن پترزبورگ به مسکو پرواز کنند، قبل از عزیمت به دست پولیس متوقف شدند.

در سوی دیگر نیز برخی گروه‌های ملی‌گرا که از دشمنان سرسخت ناوالنی هستند، تهدید کرده بودند که با پاشیدن اسپری از او استقبال می‌کنند.

آلکسی ناوالنی که در حال حاضر مهم‌ترین چهره مخالف و رقیب سیاسی پوتین محسوب می‌شود، در روز پنجشنبه ۲۰ اگست ۲۰۲۰ (۳۰ اسد ۹۹) به دلیل بدحالی ناشی از مسمومیت به بیمارستان منتقل شد و به اغما رفت. او بعد از آن برای درمان با هواپیما به آلمان رفت و در آنجا بهبود یافت.

دولت آلمان اعلام کرد در نتیجه آزمایش‌های سم‌شناسی به شواهد آشکاری دست یافته که نشان می‌دهد آلکسی با ماده‌ای از گروه سمی به نام عامل اعصاب نوویچوک مسموم شده است. بعد از آن نگاه‌ها به سمت ولادیمیر پوتین چرخید و دولت پوتین متهم شد که در مسموم کردن مخالف خود به هدف حذف فیزیکی او دست داشته است، اتهامی که طبعا روسیه آن را نپذیرفته است.

ناوالنی تاکنون بارها به زندان افتاده و در سال ۲۰۱۸ نیز دولت با ارجاع به پرونده محکومیت قضایی او، از ثبت نامش در انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کرد.

از نظر برخی کارشناسان، بازگشت ناوالنی به روسیه استخوانی در گلوی کرملین است؛ زیرا از سویی آزاد گذاشتن وی نمایانگر ضعف دولت در برابر رقیبانش خواهد بود و از سوی دیگر زندانی کردن او خطر ایجاد یک رسوایی جدید را هم در صحنه داخلی و هم در صحنه خارجی برای دولت به همراه خواهد داشت.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email