بمب افکن های استراتیژیک بی-۵۲ امریکا ظرف کمتر از دو هفته دومین پرواز خود را بر فراز خاورمیانه انجام می دهند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ فرماندهی مرکزی امریكا روز یكشنبه (28 جدی/دی – 17 جنوری) اعلام كرد: «دو بمب افكن استراتیژیک بی-۵۲ امریكایی دومین پرواز خود را طی دو هفته نخست سال 2021 در خاورمیانه انجام دادند تا توانایی بازدارندگی خود را نشان دهند؛ این پرواز در ۱۷ جنوری انجام شد و در طول دو ماه پنجمین پرواز شد، آخرین پرواز در تاریخ ۶ جنوری انجام شد».

ژنرال فرانک مکنزی فرمانده فرماندهی در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «استقرار کوتاه مدت دارایی های استراتیژیک بخش مهمی از سیاست دفاعی ما در منطقه است. این یک پیام روشن و سازگار در محیط عملیاتی به دوستان و دشمنان بالقوه است».

در ۳ جنوری، پنتاگون دستور تمدید حضور ناو هواپیمابر نیمیتز در منطقه را صادر کرد، پیش از این گزارش شده بود که مخاطب این پروازها ایران است.

در اواخر دسمبر سال گذشته، سی ان ان گزارش داد که، طبق گفته پنتاگون، داده های اطلاعاتی نشان دهنده حمله احتمالی ایران به سمت نیروهای امریکایی در عراق است.

در تاریخ ۱ جنوری، اسحاق آل حبیب کاردار موقت ایران در سازمان ملل، از شورای امنیت سازمان ملل و جامعه بین المللی خواست که از ایالات متحده بخواهند تا اقدامات بی ثبات کننده خود در خلیج فارس را متوقف کند. وی تاکید کرد که دولت ایران پرواز بمب افکن های استراتیژیک را بی ثباتی در منطقه قلمداد می کند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email