مقام‌های رسمی دولت یونان از سوفیا بکاتورو، قهرمان المپیک و یکی سرشناس‌ترین ورزشکاران این کشور به دلیل افشاگری درباره آزار جنسی تجلیل کردند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ سوفیا بکاتورو که تاکنون موفق به کسب چندین مدال طلا در بازی‌های المپیک و مسابقات جهانی قایقرانی بادبانی کلاس ۴۷۰ شده، روز پنجشنبه هفته پیش اعلام کرد كه اندکی پس از شركت در تست برای شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی، به دست یک مقام فدراسیون قایقرانی یونان مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان روز شنبه (27 جدی/دی – 16 جنوری) در یک نوشته فیسبوکی بیان کرد که از حرکت این ورزشکار کشورش که اکنون ۴۳ ساله است؛ «حمایت» می‌کند. او از سایر قربانیان خشونت و آزار جنسی نیز خواست تا درباره مشکلی که برایشان پیش آمده حرف بزنند.

نخست وزیر یونان نوشت: «وقت آن است که به خشونت اعمال شده به دست کسانی که قدرت را علیه افرادی که در موقعیت ضعف قرار دارند، پایان دهیم».

بکاتورو گفته است وقتی ۲۱ ساله بوده، یکی از اعضای سرشناس فدراسیون او را در اتاق هتل مورد «آزار و بدرفتاری جنسی» قرار داده است.

خانم بکاتورو که اکنون مادر دو فرزند است؛ نام فرد متخلف را فاش نکرده اما گفته است که این فرد هنوز هم «موقعیت بالایی» در فدراسیون قایقرانی یونان دارد. او می‌گوید که در آن زمان از ترس آن که جلو کار و پیشرفت او را بگیرند، جرات نکرده درباره این موضوع حرف بزند.

وی گفت: «در آن زمان ما هیچ حمایتی از طرف روانشناس ورزشی نداشتیم و من نمی‌خواستم با پدرو مادرم درباره این موضوع صحبت كنم؛ زیرا در آن صورت آنها مرا از ادامه فعالیت در رشته قایقرانی منع می‌کردند».

سوفیا بکاتورو یکی از مدال‌آورترین قهرمانان ورزشی در یونان است. او در مسابقات المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ طلا و چهار سال بعد از آن در بیجینگ برنز گرفت. وی همچنین افتخارات دیگری از جمله چهار مدال طلا در مسابقات جهانی و دو مدال در مسابقات قهرمانی اروپا به دست آورده است.

ماریا سیرگلا، معاون وزیر کار یونان نیز ضمن تقدیر از افشاگری بکاتورو گفت که این اقدام او از مدال‌هایی که برای کشورش آورده «ارزشمندتر» است.

فدراسیون قایقرانی یونان با تشویق این ورزشکار از او خواسته است تا جزییات بیشتری از این ماجرا را در اختیار آنها قرار دهد. این فدراسیون قول داده که اگر معلوم شود اعضایش در این ماجرا «مسوولیتی» داشته‌اند، به موضوع رسیدگی کند. اما سوفیا بکاتورو گفت که این واکنش فدراسیون «پذیرفتنی» نیست.

افشاگری‌های این ورزشکار پیش از این باعث شده بود که دو ورزشکار یونانی دیگر نیز حقایق مشابهی را مطرح کنند. رابیا لاتریدو، بازیکن پیشین تیم شنا گفت که بدن او را لمس کرده‌اند و مانیا بیکوف، بازیکن تیم واترپلو یونان نیز گفت در هنگام معاینه آسیب‌دیدگی شانه، مجبورش کرده‌اند سینه‌اش را نشان بدهد.

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email