روز شنبه (27 جدی/دی – 16 جنوری) انتخابات درون حزبی «اتحادیه دموکرات مسیحی» آلمان برگزار شد و پس از رای‌گیری “آرمین لاشت” به عنوان رهبر جدید این حزب انتخاب و معرفی شد.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ این سیاستمدار آلمانی که در حال حاضر رییس‌الوزرای پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان یعنی «نوردراین وستفالن» است در انتخابات امروز توانست بالاتر از دو رقیب دیگر قرار گیرد و به عنوان جانشین آنگلا مرکل برای هدایت «اتحادیه دموکرات مسیحی» انتخاب شود.

خانم مرکل پیشتر اعلام کرده بود که دیگر برای انتخابات سراسری آلمان که قرار است در ماه سپتمبر ۲۰۲۱ برگزار شود نامزد نخواهد شد. نخست وزیر کهنه‌کار آلمان همچنین در سال ۲۰۱۸ از ریاست حزب حاکم نیز استعفا داده بود و «آنگرت کرامپ کارنباوئر» به عنوان جانشنین او انتخاب و معرفی شده بود. حضور خانم کارنباوئر البته در این جایگاه چندان به طول نیانجامید و این سیاستمدار ۵۸ ساله در فبروری ۲۰۲۰ از سمت خود کناره‌گیری کرد.

در رای‌گیری امروز که برای نخستین بار به صورت دیجیتلی و از راه دور انجام گرفت در دور اول آرمین لاشت و فردریش مرتس بیشترین آرا را به خود اختصاص دادند و به دور دوم راه یافتند. این در حالی بود که نوربرت روتگن با قرار گرفتن در جای سوم، در همان دور نخست از دور رقابت کنار رفت.

در دور دوم آقای لاشت با کسب ۵۲۱ رای موفق شد به عنوان جانشین آنگلا مرکل انتخاب و پیروز شود. مرتس در دور دوم نتوانست بیش از ۴۶۶ رای کسب کند و رقابت را به رقیب ۵۹ ساله خود واگذار کرد.

ناظران سیاسی بر این باورند در میان گزینه‌های موجود، لاشت بیش از دیگر گزینه‌ها به آنگلا مرکل نزدیک است و سیاست‌های این دو نفر بسیار به یکدیگر شبیه است.

با انتخاب آقای لاشت؛ زمینه برای حضور او در انتخابات سراسری میزان/مهر سال آینده خورشیدی در آلمان و جانشنی آنگلا مرکل هموار می‌شود. خانم مرکل تا زمان برگزاری انتخابات همچنان در سمت خود به عنوان نخست وزیر آلمان باقی خواهد ماند و پس از آن صندلی خود را به رهبر حزب پیروز واگذار خواهد کرد.

با وجود پیروزی لاشت، هنوز مشخص نیست که چه کسی از سوی حزب دموکرات – مسیحی به عنوان نامزد اصلی کرسی نخست وزیری آلمان معرفی می‌شود و اعضای این حزب در تابستان سال آینده خورشیدی در این خصوص تصمیم‌گیری خواهند کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email