دولت امریکا در فاصله ۵ روز مانده به روی کار آمدن رییس جمهوری جدید در این کشور، تحریم‌های تازه‌ای را برای چند فرد و نهاد از صنایع هوایی، دریایی و هوافضای ایران وضع کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا که این تحریم‌ها را در روز جمعه (26جدی/دی – 15 جنوری) اعلام کرد، در ادامه سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر چندین فرد، شرکت و نهاد ایرانی و غیر ایرانی در پیوند با صنایع ایران را تحریم کرده بود.

در سیاهه تحریم‌های جدید امریکا نام چند شرکت در ایران، چین و امارات به دلیل تجارت با خطوط کشتیرانی ایران به چشم می‌خورد. مایک پمپئو، وزیرامور خارجه امریکا روز جمعه اعلام کرد دولت متبوع وی هفت نهاد را در پیوند با خطوط کشتیرانی و ترابری ایران به سیاهه تحریم افزوده و سازمان‌ صنایع دریایی ایران، صنایع هوافضا و صنایع هوایی ایران را نیز به دلیل «گسترش سلاح‌های متعارف» تحریم کرده است.

مراسم سوگند جو بایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا قرار است در روز ۲۰ جنوری (یک دلو/ بهمن) انجام شود. بخشی از دستگاه حاکمیت ایران امیدوار است که با روی کار آمدن جو بایدن دموکرات در امریکا، دولت واشنگتن بار دیگر به برجام پیوسته و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را لغو کند.

دولت ایران با این حال در اجرای مصوبه‌ مجلس، به لغو بخشی از تعهدات برجامی ملزم شده و در هفته‌های اخیر اقداماتی نظیر از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی یورانیوم را آغاز کرده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email