رییس دولت خودگردان فلسطین دستور برگزاری انتخابات پارلمانی در 22 می و انتخابات ریاستی در 31 جنوری 2021 را صادر کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی به نقل از خبرگزاری رسمی فلسطین (WAFA)؛ محمود عباس، حنا ناصر رییس کمیته مرکزی انتخابات را در کاخ ریاست دولت در شهر رام الله در کرانه باختری اشغالی را به حضور پذیرفت.

رییس دولت فلسطین در این دیدار دست نوشته دستور برگزاری انتخابات پارلمانی در 22 می و انتخابات ریاستی فلسطین در 31 جنوری2021 را به ناصر ابلاغ کرد.

براساس این دستور، روند انتخابات در سرزمین‌های اشغالی و محاصره شده فلسطین (قدس شرقی، کرانه باختری، نوار غزه) در 3 مرحله (راه‌اندازی شورای ملی فلسطین برای اجرای انتخابات، انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاستی) و مطابق با اصول سازمان آزادی‌بخش فلسطین و توافق‌نامه‌های بین المللی برگزار خواهد شد.

گفتنی است که بر اساس قانون اساسی فلسطین، باید هر 4 سال یک انتخابات عمومی در آن برگزار شود؛ اما از سال 2006 تاکنون امکان برگزاری آن فراهم نشده است.

اواخر سال گذشته، حماس و جنبش فتح در چارچوب سازش احزاب سیاسی در فلسطین به اجماع نظر رسیدند. دبیرکل و نماینده‌های گروه‌های فلسطینی 3 سپتمبر به طور همزمان در بیروت، پایتخت لبنان و رام الله و 22 سپتمبر نیز در استانبول نشستی ترتیب دادند.

حسین الشیخ، عضو کمیته مرکزی جنبش فتح فلسطین پس از نشست استانبول، اظهار داشت: مذاکرات بین جنبش‌های فتح و حماس در استانبول مثبت و مفید بود.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email