مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا با ۲۳۰ رای طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد. تمام ۲۲۱ عضو حزب دموکرات و ۱۰ عضو حزب جمهوریخواه مجلس نمایندگان به این طرح رای مثبت دادند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ ۱۹۷ نماینده جمهوریخواه به طرح استیضاح «نه» گفتند. این اولین بار است که یک رییس جمهوری ایالات متحده دوبار استیضاح می‌شود. براساس قانون اساسی ایالات متحده مجلس سنا وظیفه رسیدگی به استیضاح یا محاکمه رییس جمهوری را دارد.

نمایندگان دموکرات مجلس امریکا روز دوشنبه هفته جاری در واکنش به یورش گروهی از هواداران افراطی رییس جمهوری، دونالد ترامپ و اشغال کاپیتول یا همان ساختمان کنگره، طرح استیضاح او را به دلیل «تحریک به شورش» ارایه کردند.

مجلس نمایندگان امریکا روز چهارشنبه (24 جدی/دی – 13 جنوری) از مایک پنس، معاون رییس جمهوری خواست با استفاده از اختیارات قانونی‌اش – یعنی موضوع متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا – دونالد ترامپ را از کار برکنار کند. اما پس از آن که پنس گفت در فاصله ی تنها یک هفته به پایان رسمی دوران ریاست جمهوری ترامپ، این کار را نخواهد کرد؛ نمایندگان مجلس ساز و کار استیضاح را آغاز کردند.

ترامپ هشدار داده است که استیضاح او «خشم زیادی» را بر خواهد انگیخت. نخستین طرح استیضاح نخست رییس جمهوری امریکا که یک سال پیش در مجلس نمایندگان رای آورده بود در مجلس سنا رای نیاورد.

تدابیر شدید امنیتی

نشست دیروز چهارشنبه مجلس نمایندگان امریکا در شرایطی برگزار شده است که به دلیل حوادث خونین هفته گذشته این ساختمان تحت تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته است. نیروهای گارد ملی امریکا برای حفظ امنیت و محافظت از کنگره در صورت وقوع یورش احتمالی در این محل به حالت آماده‌باش در آمدند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا؛ شمار زیادی از نیروهای گارد ملی امریکا هم اکنون در اطراف کنگره مستقر شده و آماده رویارویی با تهدید یورش به این مکان هستند.

یورش روز چهارشنبه گذشته هواداران خشمگین ترامپ به ساختمان کنگره به کشته شدن ۵ تن از جمله یک مامور پولیس انجامید.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email