وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که دو شخصیت حقیقی و ۱۶ شخصیت حقوقی ایرانی را به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره چرایی و هدف این تحریم‌ها اعلام کرد که امریکا «دو سازمان تحت کنترل رهبر ایران، ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی را تحریم می کند».

وی گفته است: «ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی در حالی خود را به عنوان موسسه خیریه جا می زنند که بخش بزرگی از اقتصاد ایران از جمله اموال ضبط شده از مخالفان سیاسی و اقلیت های مذهبی را به نفع آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران، دفتر او، و مقامات ارشد دولت ایران، کنترل می کنند».

در این بیانیه وزیر خارجه امریکا آمده است: «این موسسات رهبران فاسد ایران را قادر می‌سازند تا از یک سیستم مالکیت بر طیف وسیعی از بخشهای اقتصاد ایران، سوءاستفاده کنند».

دولت دونالد ترامپ که از بیش از ۲ سال پیش با خروج از برجام «سیاست فشار حداکثری» را در برابر ایران در پیش گرفته، در آخرین روزهای فعالیت خود همچنان نهاد و اشخاص مرتبط با جمهوری اسلامی را تحریم می‌کند.

احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی و محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام به فهرست تحریم‌های امریکا اضافه شده‌اند.

بر اساس بیانیه مایک پمپئو؛ «این نهاد ها مطابق فرمان اجرایی ۱۳۸۷۶ که رهبر جمهوری اسلامی ایران، دفتر رهبری و نهادهای وابسته به آن را هدف قرار می‌دهد، تحریم می‌شوند».

ایالات متحده امریکا پیش‌تر شخص آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و دفتر وی را تحریم کرده بود.

به گفته وزیر امور خارجه ایالات متحده؛ آخرین دور تحریم‌ها علیه نهادهای وابسته به حکومت ایران «به دنبال تحریم وزارت خزانه داری در نوامبر ۲۰۲۰ علیه بنیاد مستضعفان است که یک مجموعه عظیم تحت کنترل آیت الله خامنه‌ای با دارایی‌هایی در بخش‌های اصلی اقتصاد ایران به شمار می رود. تخمین زده می‌شود که ستاد اجرایی فرمان امام و آستان قدس رضوی همراه با بنیاد مستضعفان و [قرارگاه سازندگی] خاتم‌ الانبیا، نهاد تحت مالکیت سپاه پاسداران که از پیش تحریم شده است، بیش از نیمی از اقتصاد ایران را کنترل می کنند».

بر اساس تصمیم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا، شماری از شرکت‌های وابسته به آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام از جمله گروه توسعه اقتصادی تدبیر و چند شرکت وابسته به آن را در فهرست تحریم‌های این کشور گنجانده است. به‌علاوه شرکت محصولات پتروشیمی “قائد بصیر”، شرکت “مهندسی نیروی ری” و همچنین شرکت “توزیع برق آبادان”، شرکت “برکت” و شرکت “گسترش الکترونیک مبین” هم تحریم شده اند.

در حالی که دولت دونالد ترامپ طبیعتا باید تا هفته آینده قدرت را به جو بایدن واگذار کند، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده پس از اعلام دور جدید تحریم‌ها علیه ایران گفت: « ما به هدف قرار دادن نهادها و اشخاصی که مقامات فاسد ایران را با هزینه مردم ایران ثروتمند می‌سازند، ادامه خواهیم داد».

معلوم نیست آیا واشنگتن در هفت روز آینده تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی ایران وضع خواهد کرد یا نه.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ حدود سه ماه پیش گفته بود ایالات متحده گزینه‌های پرشماری برای اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران ندارد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email