اشرف غنی رییس جمهوری کشور می‌گوید که بخش‌های زیادی از توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان مبهم می‌باشد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ اشرف غنی رییس جمهور کشور، در سخنرانی خود در مورد اعمار صلح که بخشی از آن شب گذشته (23 جدی/دی – 12 جنوری) از تلویزیون ملی پخش شد گفت که در مورد مبهم بودن این توافقنامه با زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان هم صحبت کرده است.

وی تاکید کرده است: “موافقتنامه امریکا با طالبان یک ابهام سرتاسری دارد، به داکتر صاحب خلیل‌زاد، صد دفعه برایش گفتم که این ابهام باید وضاحت داشته باشد. اما ایشان تاکید داشتند که آن‌ها با همه دنیا موافقت کرده‌اند؛ بنابر این موافقت روی روند سیاسی بخش اول و کلیدی است”.

رییس جمهور گفته است که بخش های زیادی از این توافقنامه برای دولت افغانستان نامفهوم و مبهم است و تلاش وی برای وضاحت آن به نتیجه نرسیده است.

آقای غنی تصریح کرده است که یکی از دلایل پیچیده شدن روند صلح افغانستان، همین مساله می باشد.

گفتنی است که توافقنامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در 29 فبروری 2020 در قطر امضا شد.

بر اساس این توافقنامه بیش از پنج هزار زندانی گروه طالبان از زندان آزاد شدند و طالبان تعهد سپردند که پس از آن، نیروهای خارجی در افغانستان را هدف قرار نمی‌دهند.

گروه طالبان هم چندی پیش از جو بایدن رییس جمهور منتخب امریکا خواست که به این توافقنامه متعهد باقی بماند.

براساس این توافقنامه؛ طالبان همچنین تعهد کرده‌اند که به شهرهای بزرگ افغانستان حمله نمی کنند، اما مقام‌ها می‌گویند که طالبان این تعهد شان را زیر پا گذاشته اند.

با افزایش خشونت‌ها در دو ماه اخیر در افغانستان، طالبان به تخطی از این توافقنامه متهم شده اند.

مقام‌های امریکایی در اوایل ماه جنوری 2021 گفتند که طالبان باید از هدف قرار دادن مقام‌های حکومتی، فعالان مدنی و خبرنگاران دست بکشند.

بر اساس توافق امریکا و طالبان، قرار بود طالبان رابطه خود را با سایر گروه‌های تروریستی قطع کنند؛ اما مقام‌های افغانستان می‌گوید که طالبان تاهنوز رابطه نزدیک با گروه‌های تروریستی به ویژه القاعده و گروه حقانی دارند و مدارک بسیاری در این زمینه در اختیار آنهاست.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email