دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن می‌گوید در حمله هوایی شبانه اسراییل به انبارهای مهمات و مواضع نظامی در شرق سوریه، دستکم ۹ سرباز سوری و 42 تن از نیروهای خارجی متحد حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه کشته شدند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ دید‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که ملیت کشته‌شدگان غیرسوری در این حملات هنوز مشخص نشده است. نیروهای شبه‌نظامی متحد بشار اسد عمدتا از نیروهای سپاه پاسداران، لشکر فاطمیون و حزب‌الله لبنان تشکیل شده‌اند.

لشکر فاطمیون از جمله نیروهای تحت نظر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است که از مهاجران افغانستانی ساکن ایران تشکیل شده و گفته می‌شود که بخش اعظم تلفات ایران در سوریه از اعضای این گروه بودند.

رامی عبدالرحمان، مسوول دید‌بان حقوق بشر سوریه در لندن می‌گوید که این مرگبارترین حمله از جون سال ۲۰۱۸ بوده که در حملاتی به همین منطقه ۵۵ نفر از نیروهای هوادار دولت از جمله عراقی‌ها و سوری‌ها کشته شدند.

این نهاد ناظر بر جنگ سوریه گزارش داده که اسراییل دستکم ۱۸ بار اهداف خود را بمباران کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) حملات جنگنده‌های اسراییلی به مناطقی در دیرالزور و ابوکمال در شرق سوریه و نزدیکی مرز عراق را تایید کرده؛ اما جزییاتی از این حمله ارایه نداده است.

ارتش اسراییل درباره این حمله اظهارنظری نکرده است. کمتر از یک هفته از آخرین موج حملات اسراییل به سوریه می‌گذرد. این حملات در هفته‌های گذشته شدت گرفته بود.

اسراییل از سال ۲۰۱۱ با آغاز درگیری‌ها در سوریه صدها بار مواضعی را در سوریه هدف قرار داده اما معمولا به طور علنی مسئولیت این حملات را نپذیرفته است.

هدف بسیاری از این حملات مرتبط با سپاه پاسداران یا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بوده‌اند؛ اما نیروهای نظامی ایران به این حملات پاسخی نداده‌اند.

ایران در جنگ داخلی سوریه از حکومت بشار اسد، رییس جمهور این کشور، حمایت می‌کرد؛ اما اسراییل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی استراتیژیک برای خود می‌داند.

جنگ سوریه که پس از سرکوب خونین اعتراضات ضد دولتی آغاز شد، صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جا گذاشت.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email