وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید که در دو ماه گذشته ده‌ها تهدید علیه خبرنگاران در این نهاد ثبت شده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ افزایش این تهدیدها همزمان با افزایش ترورهای هدفمند در این کشور صورت گرفته است. اخیرا این دست ترورها و انفجارهای ماین‌های مغناطیسی در افغانستان به خصوص در شهرهای بزرگ این کشور به گونه چشمگیر افزایش یافته است. اکثر قربانیان کارمندان امنیتی، دولتی، فعالان مدنی و خبرنگاران بودند.

نصرت پارسا، یکی از خبرنگاران افغانستانی است که به تازگی افغانستان را ترک کرده است.

او در ویدیویی که پس از رسیدن به ترکیه در فیسبوکش نشر کرده، می‌گوید که به دلیل تهدیدهای امنیتی کشورش را ترک کرده است.

آقای پارسا می‌گوید: “برای اینکه کشته نشوم افغانستان را ترک کردم. امکانات مالی برای فرار نداشتم. زمانی که از افغانستان بیرون شدم، دار و ندار من دوصد دالر بود”.

آقای پارسا تنها خبرنگاری نیست که از افغانستان فرار کرده است. اطلاعات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که اخیرا چندین خبرنگار این کشور را ترک کرده‌اند.

نهادهای مدافع خبرنگاران هم می‌گویند که شماری از خبرنگاران به دلیل تهدیدهای امنیتی موقتا از این کشور بیرون شده‌اند؛ اما از ارایه آمار دقیق در این باره خودداری می‌کنند.

عبدالمنان شیوای شرق، معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید که تنها در دو ماه گذشته ۳۷ مورد تهدید علیه جان خبرنگاران را ثبت کرده و با کمک نهادهای امنیتی برای آنها تدابیر گرفته اند.

او گفت که برخی از این تهدیدات رفع شده و برخی مورد پوشش امنیتی است.

آقای شرق می‌گوید که برای کاهش تهدید شماری از خبرنگاران را به جاهای امن منتقل کرده‌اند.

او همچنین گفته است که شماری از خبرنگاران به مسوولان این وزارت گفته‌اند که به دلیل تهدیدهای امنیتی، چاره‌ای جز ترک کشور ندارند. اما او آمار دقیق در این باره ارایه نکرد.

در کنار خبرنگاران؛ شماری از فعالان مدنی نیز به دلیل تهدیدهای جدی امنیتی افغانستان را ترک کرده‌اند.

زَلما خروتی، یکی از این فعالان مدنی که در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال بود، به بی‌بی‌سی گفته است که به دلیل تهدیدهای امنیتی به کشور دیگری پناه برده است.

خانم خروتی گفته است: “بنا بر مشکلات امنیتی که در افغانستان به ویژه در کابل بیشتر شده بود؛ من هم ترس و وهم داشتم که خدای ناخواسته کدام حادثه‌ای برای من و یا خانواده‌ام رخ ندهد. مجبور شدم که کشور خود را ترک کنم و در کشور دیگر پناهنده شوم”.

حکومت افغانستان، گروه طالبان را عامل ترورهای هدفمند می‌خواند؛ اما این گروه دست داشتن در قتل خبرنگاران و فعالان مدنی را رد کرده و با نشر اعلامیه ای ادعا کرده که افراد و یا حلقاتی در این قتل ها دست دارند که مخالف صلح و آمدن نظام اسلامی در افغانستان هستند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email