در میان روابط رو به رشد چین و پاکستان، کشف گروه جاسوسی چین در افغانستان سوالات زیادی را ایجاد می کند. چنین سوالاتی سازمان سیاسی در افغانستان را که بر وضعیت امنیتی این کشور تاثیر می گذارد تهدید می کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ طبق بررسی ها، دو نفر از اعضای این گروه جاسوسی ده نفره، مستقیما با شبکه حقانی در ارتباط بوده اند. شبکه ای که با نهاد استخباراتی پاکستان سالهاست که در ارتباط مستقیم می باشد.

اما به باور کارشناسان امور؛ جای تعجب است که دولت افغانستان در ابتدا دستگیری این تیم جاسوسی را انکار کرده و پس از ۲۳ روز بازداشت، آنها بدون هیچگونه اتهام یا پرونده جنایی آزاد شدند و با هواپیمای مخصوص چارتر شده به چین بازگشتند.

مشارکت چینی ها با پاکستان برای جمع آوری اطلاعات برای کمک به شبکه تروریستی حقانی برای صدمه زدن به منافع هند و افغانستان از طریق همکاری جمعی یک احتمال قوی است.

به علاوه، یک انبار بزرگ اسلحه و مواد مخدر از جاسوسان دستگیر شده در کابل چینی کشف شده است. یک سوال میلیون دالری وجود دارد که چه کسی اسلحه و کالاهای قاچاق را به آنها تحویل داده است؟ به سادگی می توان تصور کرد که آنها از طریق سازمان استخباراتی پاکستان طراح حملات تروریستی باشند.

اکنون که جاسوسان بی صدا دور شده اند و هیچ بازجویی مناسبی انجام نشده است؛ اهداف واقعی و پر رمز و راز چین در افغانستان سربسته باقی مانده است. به احتمال زیاد، آنها با هماهنگی نهادهای پاکستانی ممکن است از قبل نقشه عملیاتی تهاجمی را برنامه ریزی کرده یا پشت سر گذاشته باشند.

اما بدون هیچ شک و شبه ای؛ پیداشدن ردپای چینی ها در افغانستان، نظارت جدی بر فعالیت های پاکستان در افغانستان را می طلبد. نظارتی که باید بیشتر از گذشته اعمال گردد.

آریاتودی – تهیه و تنظیم از فرهاد پروانی

Print Friendly, PDF & Email