تقریبا یک هفته است که مذاکره کنندگان به دوحه بازگشته اند تا دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان را از سر بگیرند؛ اما مقامات ارشد دولت و طالبان در این جلسات غایب بوده اند.

به گزارش آریاتودی به نقل از الجزیره؛ در طرف طالبان، ملا عبدالحکیم مذاکره کننده ارشد و ملا برادر رییس دفتر طالبان در قطر هنوز از سفر خود به پاکستان برنگشته اند. اسلام آباد اصرار دارد که نقش مثبتی در این روند بازی می کند و رهبری آن متعهد است که به افغانستان در یافتن راه حل کمک کند.

در همین حال؛ زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا و اطرافیانش پس از توقف های کوتاه در اسلام آباد و کابل به دوحه بازگشتند. یک مقام دولت افغانستان به الجزیره گفته است: “اعضای کمیته در قطر هستند و دیگران با ادامه مذاکرات می آیند”. محمد نعیم سخنگوی طالبان نیز به همین رسانه بیان داشته است: “ما برای مذاکرات آماده هستیم، هیچ تاخیری از طرف ما صورت نگرفته و هیچ پیشنهاد جدیدی به ما ارسال نشده است!”.

با این حال؛ نزدیکان به مذاکرات اظهار داشتند که به نظر می رسد در دور فعلی، احساس فوریتی از سوی هر دو طرف برای یافتن نقاط مشترک، کاهش خشونت و حرکت به جلو وجود ندارد.

آنها دلیل عدم فوریت در ادامه مذاکرات را تغییر در دولت ایالات متحده به رهبری جو بایدن رییس جمهور منتخب و سیاست آنها در مورد افغانستان می دانند.

به گفته برخی از اعضای مذاکره کننده دو طرف؛ ممکن است یک توافق جایگزین، که شاهد آزادی بیشتر زندانیان طالبان در کنار تمدید دوره ریاست جمهوری غنی است عملی شده و مساله حکومت موقت نادیده گرفته شود.

این در حالی است که با توجه به عدم تعهد طالبان به مفاد توافقنامه، برنامه دولت امریكا برای خروج كامل نیروهای خود از افغانستان، حتا با انتقاد جمهوری خواهان در داخل و دبیركل ناتو نیز روبرو شده است.

نسل های آینده درباره موفقیت یا شکست آنها قضاوت خواهند کرد. در حال حاضر، هر دو طرف بدنبال زمان بیشتر هستند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email