در میان مذاکرات صلح و در حالی که ایالات متحده در حال خروج از افغانستان است؛ دهلی نو به افغانستان پیشنهاد کمک نظامی داده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ ارتش امریكا با وجود قانون جدید کنگره، روند خروج نیروها را متوقف نكرده است. یک مقام دفاعی به رویترز گفته است که سطح نیروهای ایالات متحده در افغانستان در حال حاضر نزدیک به ۳ هزار نفر کاهش یافته است.

این در حالی است که هفته گذشته “جایشانکار” وزیر امور خارجه هند و حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان طی یک تماس تلفونی در مورد روند صلح افغانستان و موارد دیگری چون بیماری کرونا گفتگو کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری “پرینت” افغانستان در تلاش است تا اجماع ملی و بین المللی را در مورد مذاکرات صلح با طالبان ایجاد کند تا از حمایت دوستان قدیمی مانند هند اطمینان یابد.

هند با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دالری به عنوان کمک و فعالیت های عمرانی در افغانستان، نقش بسزایی در صلح و ثبات کشور داشته است. این گزارش همچنین می گوید تلاش بی سر و صدای هند برای تقویت کمک های نظامی در افغانستان از سال ۲۰۱۶ شامل چهار چرخبال تهاجمی بوده است.

“سیدهانت کیشور” متخصص و محقق هندی در امور افغانستان می گوید که در حال حاضر نیروهای خارجی در حال تامین امنیت پروژه های زیربنایی دهلی نو در ۳۴ ولایت افغانستان هستند؛ اما تغییر محیط نیاز به یک اقدام امنیتی جامع دارد.

گفتنی است که دهلی نو در سال ۲۰۲۰ شاهد بازدیدهای رهبران عالی افغانستان از جمله مارشال عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور و عبدالله عبدالله بوده است. این سه رهبر افغانستان دوستی طولانی مدت و با پیشینه ای با هند داشته اند.

هند مدعی است که از روند صلحی که تحت رهبری افغانستان باشد پشتیبانی می کند. با این حال به نظر می رسد که این کشور منتظر وضعیت مذاکرات صلح در دوران ریاست جمهوری جو بایدن است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email