اف‌بی‌آی، پولیس فدرال امریکا، روز سه‌شنبه (23 جدی/دی – 12 جنوری) در کنفرانسی خبری از تشکیل بیش از ۱۰۰ پرونده برای حمله‌کنندگان به ساختمان کنگره امریکا خبر داد و گفت که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار گزارش مردمی برای شناسایی مهاجمان دریافت کرده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ همزمان روزنامه امریکایی نیویارک‌تایمز نوشته است که میج مک‌کانل، رییس جمهوری‌خواه مجلس سنا، با دموکرات‌ها بر سر این که دونالد ترامپ باید به علت نقشش در آنچه روز چهارشنبه گذشته روی داد استیضاح شود، ‘هم نظر’ است.

این در حالی است که دونالد ترامپ عصر سه‌شنبه (23جدی/دی) در جریان سفر به جنوب تگزاس از اظهارات خود ساعتی قبل از حمله هوادارنش به ساختمان کنگره در ۶ جنوری دفاع کرد و آن را “کاملا صحیح” خواند.

او همچنین درباره قطعنامه در حال تهیه مجلس نمایندگان مبنی بر درخواست از مایک پنس برای فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی و خلع ید از رییس جمهوری گفت که معتقد است استفاده از این متمم قانون اساسی علیه او غیرممکن است و این که جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب، “باید مراقب باشد آنچه امروز در سر می‌پروراند ممکن است فردا گریبان‌گیر خودش شود”.

ساعتی پس از این سخنان و پیش از به رای گذاشتن قطعنامه متمم ۲۵ در مجلس نمایندگان، مایک پنس در نامه ای به نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان گفت که مخالف به کار گیری متمم ۲۵ است و آن را مناسب شرایط حاضر و همسو با قانون اساسی نمی‌بیند.

تحقیقات اف‌بی‌آی در چه مرحله‌ای است؟

در نخستین کنفرانس خبری پس از حمله خونین حامیان آقای ترامپ به ساختمان کنگره در روز ششم جنوری، اف‌بی‌آی تایید کرد که تاکنون ۱۷۰ نفر از مهاجمان را شناسایی کرده و هزاران گزارش مردمی و یافته‌های انترنتی درباره این واقعه را در دست بررسی دارد.

استیون دآنتونو، از مقام‌های دایره اف‌بی‌آی در واشنگتن دی‌سی، در این کنفرانس خبری از مهاجمان خواست که خود را به پولیس معرفی کنند و تاکید کرد: “حتا با وجود این که شما ممکن است دیگر در محدوده جغرافیایی واشنگتن دی‌سی نباشید؛ اما مطمئن باشید که همکاران ما در نقاط دیگر کشور به در خانه شما خواهند آمد”.

آقای دآنتونو که به همراه دادستان کل پایتخت در این کنفرانس خبری حضور یافته بود گفت که معتقد است تشکیل حدود ۱۷۰ پرونده و بازداشت حدود ۷۰ نفر از مهاجمان، تنها “نوک کوه یخ” است و او انتظار دارد که در هفته‌های آینده تعداد پرونده‌ها به “صدها مورد” برسد.

مایکل شروین، دادستان موقت دادگستری پایتخت امریکا هم گفته است که اتهامات کوچکی چون “نافرمانی مدنی” یا ورود غیرقانونی به محدوده ممنوعه، تنها آغاز فرآیند رسیدگی به حمله روز ششم جنوری به ساختمان کنگره است و اتهامات جنایی و کیفری جدی‌تری مانند “شورش یا توطئه‌چینی” هم در دست بررسی است که در صورت اثبات ممکن است مجازاتی تا ۲۰ سال حبس برای مهاجمان به دنبال داشته باشد.

در همین حال؛ روز سه‌شنبه گزارش شد که پولیس کنگره هم که تحقیقات مفصلی در زمینه علل ناتوانی این پولیس در محافظت از کنگره در روز ششم جنوری آغاز کرده دو افسر خود را فعلا از کار تعلیق کرده چرا که یکی از آنها با مهاجمان عکس سلفی گرفته و دیگری هم یک کلاه قرمز “مگا” که معمولا حامیان دونالد ترامپ بر سر می‌گذارند را در جریان یورش به سر گذاشته است.

ترامپ: متمم ۲۵ بر من اثر ندارد

دونالد ترامپ در نخستین حضور عمومی خود از زمان وقوع یورش به کنگره در روز چهارشنبه هفته گذشته، عصر سه‌شنبه، ۱۲ جنوری به شهر آلامو در جنوب تگزاس و مرز مکزیک رفت.

او که به بهانه بازدید از بخشی از دیوار مرزی احداثی در این منطقه به مرز مکزیک رفته بود در حالی که مدعی شد توانسته به شعار انتخاباتی خود مبنی بر کشیدن دیوار بزرگ مکزیک عمل کند به وقایع چند روز گذشته هم اشاره کرد و در ابتدای سخنانش گفت: “آزادی بیان در این کشور تحت حمله جدی قرار گرفته است”.

اشاره آقای ترامپ به مسدود کردن حساب‌های کاربری شخصی او در شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و چند پلتفرم دیگر است که گفته‌اند به منظور جلوگیری از “اشاعه خشونت” حساب شخصی دونالد ترامپ – و نه حساب رسمی رییس جمهوری امریکا – را مسدود کرده‌اند.

او همچنین با “کاملا متناسب” خواندن سخنرانی خود در صبح روز چهارشنبه، ششم جنوری مدعی شد که اظهارات او تقطیع و خارج از متن تعبیر شده است.

آقای ترامپ در جریان سخنرانی آن روز که ساعتی پس از آن یورش به کنگره شکل گرفت به هواداران پرشورش گفته بود: “اگر اقدام جدی نکنید، مملکت از دست می‌رود”. او همچنین چند روز قبل از این تجمع در توییتر هواداران خود را دعوت کرده بود که همزمان با جلسه تایید نتایج انتخابات در کنگره به واشنگتن دی سی بیایند و به آنها وعده داده بود که “حتما بیایید! قیامت خواهد شد!”

با این حال؛ او روز سه‌شنبه در حالی که از روی متن می‌خواند خطاب به مردم امریکا گفت که “باید به پولیس احترام بگذارید. احترام به پولیس از ارکان جنبش عظمت را به امریکا بازگرداندن است”.

او همچنین با اشاره به تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح او گفت که این کار می‌تواند “به نفاق و دو دستگی بیشتر در کشور بیانجامد. من از خشونت بیزارم. اکنون زمان التیام است”.

آقای ترامپ در ابتدای اظهارت روز سه شنبه خود در مرز مکزیک به رایزنی نمایندگان کنگره درباره متمم ۲۵ قانون اساسی هم اشاره کرد و ضمن “بی‌اثر” خواندن این تلاش به جو بایدن هشدار داد که “مراقب آنچه برای دیگران آرزو می کنید باشید، ممکن است در آینده دامن خودتان را بگیرد”.

مایک پنس با توصیه به استفاده از متمم ۲۵ برای کنار گذاشتن دونالد ترامپ مخالفت کرد

مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا در نامه‌ای به نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان گفته است که بنا ندارد از متمم ۲۵ قانون اساسی استفاده کند؛ چرا که این ابزار قانونی را قابل اجرا در وضعیت حاضر نمی‌داند و معتقد است استفاده از آن در موقعیت پیش آمده همسو با کاربرد پیش‌بینی شده در قانون اساسی نیست.

نامه آقای پنس عصر سه‌شنبه ۱۲ جنوری در حالی به رییس مجلس نمایندگان داده شد که این مجلس از صبح امروز مشغول بحث و گفتگو درباره قعطنامه‌ای مرتبط با متمم ۲۵ بود که در صورت تصویب آقای پنس را بدون این که الزامی داشته باشد به استفاده از متمم ۲۵ فرا می‌خواند.

متمم ۲۵ قانون اساسی امریکا به معاون ریاست جمهوری اجازه می دهد در صورتی که ریاست جمهوری نتواند وظایف خود را به علت ناتوانی جسمی یا راونی انجام دهد، با موافقت کابینه و هیات دولت از کنگره درخواست کند که اختیارات نهاد اجرایی را به او تفویض کند.

این متمم تاکنون در تاریخ امریکا مورد استفاده قرار نگرفته است. برخی از مدرسان حقوقی دانشگاه‌های امریکا به رسانه‌های این کشور می‌گویند قانون‌گذار متمم ۲۵ را برای هنگامی پیش بینی کرده که رییس‌جمهوری قادر به انجام هیچ کاری نیست نه این که تنها «کار بدی از او سر زده» است و به همین علت آنچه مد نظر کنگره است نه تنها در قانون پیش‌بینی نشده، بلکه می‌تواند بدعتی خطرناک برای استفاده سیاسی از این ابزار قانونی تلقی شود.

نیویورک تایمز: میچ مک‌کانل معتقد است رفتار ترامپ قابل استیضاح است

در تحولی دیگر، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از منابع نزدیک به میج مک کانل نوشته رییس جمهوری‌خواه مجلس سنا معتقد است اظهارات آقای ترامپ در روز ششم جنوری در شکل‌گیری حمله خونین به کنگره نقش داشته و به همین علت او با نظر دموکرات‌ها برای استیضاح آقای ترامپ همسو است و این اتهام را واجد استیضاح می‌داند.

نیویورک تایمز می‌گوید که احتمالا میچ مک‌کانل استیضاح دونالد ترامپ را بهترین گزینه برای کنار گذاشتن او از حزب جمهوری‌خواه می‌داند.

با این حال؛ منابع نیویورک تایمز به این روزنامه نگفته‌اند که آیا آقای مک‌کانل در صورت آوردن طرح استیضاح به مجلس سنا به عدم رای اعتماد علیه آقای ترامپ رای مثبت خواهد داد یا خیر.

قرار است مجلس نمایندگان که در کنترل دموکرات‌ها است امروز چهارشنبه (24 جدی/دی – 13 جنوری) طرح استیضاح آقای ترامپ را به صحن علنی برده و به رای بگذارد.

در صورت تصویب این طرح، مجلس سنا موظف است سریعا رسیدگی به اتهامات رییس‌جمهوری را در جلساتی تحت ریاست قاضی القضات دیوان عالی کشور برگزار کند.

در انتهای جلسات استیضاح هم اگر دو سوم اعضا (۶۷ سناتور) و یا بیشتر اتهامات ریاست جمهوری را وارد بدانند؛ او از مقام خود عزل خواهد شد و چنانچه سناتورها در رای‌گیری دیگری با استناد به استیضاح، او را فاقد صلاحیت برای تصدی دوباره پست دولتی بدانند، آن وقت رییس جمهور عزل شده هرگز اجازه تصدی مقام حکومتی دیگری نخواهد یافت.

با این حال؛ با توجه به زمان اندک باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ – هفت روز دیگر – و تسلط جمهوری‌خواهان بر مجلس سنا، بسیار بعید به نظر می‌رسد که دموکرات‌ها بتوانند طرح استیضاح خود را ظرف ۷ روز آینده به جایی برسانند.

جمهوریخواهان بیشتری خواستار استیضاح ترامپ شدند

لیز چنی، نماینده ارشد جمهوری‌خواه و دختر دیک چنی، معاون ریاست جمهوری در دوره جورج دبلیو بوش، به جمع چند جمهوری‌خواه دیگر کنگره پیوسته که علنا موافقت خود با استعفا و یا استیضاح آقای ترامپ را عنوان کرده‌اند.

خانم چنی روز سه‌شنبه گفت که از نظر او آقای ترامپ به علت آنچه “تشویش و ترغیب عامدانه” هوادارنش برای حمله به کنگره در روز ششم جنوری خوانده شده، مقصر است و دیگر صلاحیت حضور در کاخ‌سفید را ندارد.

آدام کنزینگر، دیگر نماینده جمهوری‌خواه کنگره هم روز سه شنبه گفت که موافق استیضاح و خواستار کنار رفتن آقای ترامپ است.

پیش از این هم پت تومی و لیزا مورکوسفکی، دو سناتور جمهوری‌خواه کنگره هم خواستار استعفای آقای ترامپ شده بودند.

با این حال؛ هنوز جمع بسیار بزرگی از جمهوری‌خواهان از اظهارنظر علنی و جبهه‌گیری علیه آقای ترامپ امتناع می‌کنند و حتا گزارش شده لیندزی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که روز چهارشنبه و پس از یورش به کنگره گفته بود به رغم رفاقت و همراهی او با دونالد ترامپ “دیگر بس است” و “طاقتش تمام شده”، روز سه‌شنبه با سوار شدن به هواپیمای رییس جمهوری، به آقای ترامپ در سفر او به جنوب تگزاس پیوسته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email