منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که عدم بازگشت شماری از اعضای مذاکره‌کننده گروه طالبان از پاکستان موجب شده، دور دوم مذاکرات صلح افغانستان در دوحه “با کندی” پیش برود.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ گفته شده که ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و شیخ عبدالحکیم، رییس هیات مذاکره‌کننده این گروه تا شام روز سه شنبه (23جدی/دی – 12 جنوری) به دوحه برنگشته‌اند.

اما یک منبع طالبان به بی‌بی‌سی گفته است که بیشتر اعضای هیات طالبان به دوحه رسیده‌اند و بقیه هم تا دو روز دیگر برخواهند گشت.

قرار بود روز سه شنبه گروه تماس مذاکره‌کنندگان دولت افغانستان و طالبان برای بحث روی اجندای مذاکرات دیدار کنند، اما این دیدار انجام نشده و گفته شده که این نشست امروز چهارشنبه (24 جدی/دی) صورت خواهد گرفت.

پس از آغاز دور دوم مذاکرات تاکنون “گروه تماس” مذاکرات میان افغانستانی سه بار دیدار کرده و تا حالا اجندای پیشنهادشده را به شش بخش تقسیم کرده است.

پیش از این منابعی گفته بودند که در این مذاکرات، از سوی دولت افغانستان ۲۸ پیشنهاد و از سوی گروه طالبان ۲۴ پیشنهاد برای اجندا مطرح شده است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت که هنوز هم گفتگو در مورد اجندای مذاکرات با اعضا هیات طالبان جریان دارد.

با آغاز دور دوم مذاکرات در دوحه هر دو طرف توافق کردند که ابتدا در سطح گروه‌های تماس روی اجندای مذاکرات بحث و آن را نهایی می‌کنند و این روند ادامه خواهد داشت.

از سویی دیگر؛ شماری از اعضای مذاکره‌کننده دولت افغانستان هم تا هنوز به قطر نرسیده‌اند و گفته می‌شود فردا یا پس فردا آنجا سفر خواهند کرد.

در اولویت‌ اجندای تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان آتش‌بس و حفظ “نظام جمهوری” قرار دارد؛ اما طرف طالبان بر آنچه “ساختن نظام اسلامی” می‌خوانند، تاکید دارند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email