مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا حکومت ایران را متهم به پناه دادن به رهبران القاعده و حمایت مستقیم از این گروه کرده و مدعی شده است که القاعده ایران را تبدیل به “پایگاه خانگی” جدید خود کرده و در آن مستقر شده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ آقای پومپئو بدون ارایه شواهدی عینی برای این ادعاها و در حالی که یک هفته تا پایان دوره تصدی‌اش باقی مانده گفت: “می‌خواهم بگویم ایران به عنوان کانون جغرافیایی اصلی القاعده، در واقع افغانستان جدید است؛ حتا از آن هم بدتر است”.

وزیر خارجه امریکا که تا حدود یک هفته دیگر در این مقام خواهد بود مدعی شد که اعضای القاعده بر خلاف افغانستان که در کوهستان‌ها پنهان می‌شدند “امروز زیر چتر حفاظتی رژیم ایران فعالیت می‌کنند”.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، بلافاصله بعد از سخنان آقای پومپئو در توییتر خود این ادعاها را رد کرد و با متهم کردن همتای امریکایی خود به “دروغ، جعل و دزدی” نوشت که او “دوره تصدی فاجعه‌بارش را با دورغ‌های جنگ‌افروز بیشتر به پایان می‌برد”.

آقای ظریف در این توییت نوشت: “هیچ‌کس فریب نمی‌خورد. تمام تروریست‌های یازده سپتمبر از کشورهای محبوب پومپئو در خاورمیانه بودند؛ هیچ کدام از ایران نبودند”.

اکثر عوامل حملات مرگبار ۱۱ سپتمبر به نیویارک و پنتاگون، شهروندان عربستان سعودی بودند.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که آقای پومپئو در سخنرانی روز سه شنبه (23 جدی/دی – 12 جنوری) خود بر اساس اسنادی که تازه از طبقه‌بندی خارج شده، ایران را به حمایت از القاعده متهم خواهد کرد.

تایید کشته شدن المصری در ایران و تعیین جایزه برای عضو دیگر القاعده

وزیر خارجه امریکا در سخنرانی خود در “کلوپ ملی مطبوعات” امریکا مجموعه‌ای از ادعاها و اتهامات سنگین درباره ارتباط جمهوری اسلامی ایران با القاعده را مطرح کرد.

امریکا پیشتر هم ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده متهم کرده بود؛ اما این بار آقای پومپئو با جزییات و صراحت بیشتری این اتهامات را مطرح کرد.

او برای اولین بار رسما تایید کرد که ابومحمد المصری، از رهبران القاعده تابستان گذشته در تهران کشته شده است.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که ابومحمد المصری که متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری سفارت‌خانه‌های امریکا در سال ۱۹۹۸ بود، به دست عوامل اسراییلی‌ در شمال تهران به قتل رسیده است. ایران این گزارش‌ها را رد کرده و گفته بود که به هیچ “تروریستی” از القاعده پناه نداده است.

مایک پومپئو حضور این فرد در ایران را مایه تعجب ندانست و آن را شاهدی بر این ادعا خواند که “القاعده پایگاه خانگی تازه‌ای دارد: جمهوری اسلامی ایران”.

وزیر خارجه امریکا علاوه بر این جایزه‌ای ۷ میلیون دالری برای اطلاعاتی تعیین کرد که به شناسایی محل زندگی عبدالرحمن المغربی، ار رهبران القاعده در ایران منجر شود.

او همچنین گفت که امریکا رهبران القاعده مستقر در ایران و سه نفر از فرماندهان کرد القاعده را تحریم می‌کند.

آقای پومپئو خواهان افزایش فشار بین‌المللی روی ایران شد و مدعی شد که اتحاد جمهوری اسلامی و القاعده “نیرویی قابل توجه برای شروران در سرتاسر دنیا است”.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email