وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که واردات محصولات تولید شده توسط اویغورها در اردوگاه‌های کار اجباری چین را ممنوع خواهد بود.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ دومنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا طی سخنانی در مجلس عوام اعلام کرد که رفتار چین با اویغورها در سطح بربریت بوده و واردات محصولاتی که با استفاده از نیروهای کار اجباری تولید شده ممنوع خواهد بود.

وی گفت: «بیش از 1 میلیون اویغور و سایر اقلیت‌ها بدون حکم قانونی بازداشت و در مراکزی موسوم به اردوگاه‌های آموزش مجدد نگه‌داری می‌شوند. در این مراکز رفتارهای تحقیرآمیز و غیرانسانی مانند محدودیت‌های سیستماتیک علیه فرهنگ اویغور و دین اسلام، عقیم‌سازی اجباری زنان و شکنجه اعمال می‌شود».

آقای راب تاکید کرد: «بازداشت خودسرانه، آموزش مجدد، کار اجباری، شکنجه و عقیم‌سازی اجباری، همه اینها در سطح صنعتی است. این حتما وحشتناک است. بربریتی که فکر می‌کردیم از بین رفته است، امروز {سه شنبه 23جدی/دی – 12 جنوری} از سوی یک عضو برجسته جامعه بین‌المللی مجددا اعمال می‌شود».

وی افزود: «به‌خاطر اینکه سازمان‌های دولتی و خصوصی انگلستان در موارد نقض حقوق بشر در منطقه خودمختار سین‌کیانگ شریک نباشند و از این موارد سود نبرند، بسته جدیدی تهیه کردیم. در این چارچوب، به دامنه قانون لغو برده‌داری مدرن گسترش خواهیم داد. در صورت مشاهده یک مورد نقض حقوق بشر در هر مرحله از زنجیره تامین، مجوز انجام مبادله تجاری صادر نخواهد شد و شرکت‌هایی که بر خلاف این امر عمل می‌کنند، جریمه خواهند شد».

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email