دولت چین روز دوشنبه (22 جدی/دی – 11 جنوری) اعلام کرد که قرار است کارشناسان سازمان بهداشت جهانی سه روز دیگر وارد چین شوند تا درباره منشا بیماری همه‌گیر کووید۱۹ تحقیق کنند.

به گزارش بخش آسیایی آریاتودی؛ هنوز مشخص نیست که آیا این کارشناسان در جریان سفر خود، به شهر ووهان چین یعنی جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد نیز خواهند رفت یا نه.

در بیانیه کوتاهی که از سوی کمیسیون ملی بهداشت چین منتشر شد، تنها به این موضوع اشاره گردید که کارشناسان این سازمان روز پنج‌شنبه در بدو ورود به این کشور با همتایان چینی خود دیدار خواهند کرد.

مذاکرات میان سازمان جهانی بهداشت و مقامات چین برای انجام این سفر از مدتها پیش در جریان بود و هفته گذشته نیز تدروس آدهانوم، رییس این سازمان از چین به دلیل به تاخیر انداختن برنامه این سفر انتقاد کرده بود.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس؛ دولت چین تمام تحقیقات ملی درباره منشا ویروس کرونا را به شدت در کنترل خود دارد و رسانه‌های دولتی این کشور نیز بر این موضوع تاکید دارند که منشا این ویروس، در جایی خارج از قلمرو چین است.

گزارش این خبرگزاری حاکی از آن است که اگرچه بیجنیگ صدها هزار دالر کمک هزینه به دانشمندان برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا اعطا کرده، اما همزمان به شدت بر یافته‌های آنها کنترل دارد و انتشار هر گونه داده یا نتیجۀ تحقیق در این باره نیز باید ابتدا به تایید یک گروه ویژه زیر نظر کابینه دولت چین برسد.

به گفته کارشناسان بین‎المللی؛ رازداری‌های مقامات چین در این موضوع باعث شده است که هشدارهای مربوط به شیوع این ویروس مرگبار با تاخیر به دیگر کشورها برسد.

چین در حال حاضر هشتاد و دومین کشور جهان با بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا است. بیجینگ می‌گوید موفق شده است از شیوع گستردۀ این ویروس در میان جمعیت ۱ میلیارد و ۴۳۹ میلیون نفری خود جلوگیری کند.

بنا بر اعلام دولت چین تاکنون تنها ۸۷ هزار و ۵۳۶ نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و از این تعداد ۴ هزار و ۶۳۴ نفر جان باخته‌اند.

آریاتودی – بخش آسیایی

Print Friendly, PDF & Email