مایک پمپئو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده اعلام کرد که کشورش قصد دارد جنبش حوثی‌های یمن را یک سازمان تروریستی خارجی بنامد. آقای پمپئو در حالی از این تصمیم خبر داد که دولت کنونی امریکا بناست ۹ روز دیگر کاخ سفید را به تیم جو بایدن تحویل دهد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ وزیر خارجهٔ امریکا اعلام گفت: «وزارت خارجه، کنگره را در جریان این قصد من خواهد گذاشت که انصارالله که گاه حوثی‌ها خوانده می‌شوند، سازمان تروریستی خارجی شمرده شوند». وی افزود:‌ «همچنین می‌خواهم که به‌ویژه سه رهبر انصارالله یعنی عبدالمالک حوثی، عبدالخالق بدرالدین حوثی و عبدالله یحیی حکیم تروریست‌های جهانی شمرده شوند».

سیاستمداران و سازمان‌های امدادرسان می‌گویند که تروریست بر شمردن حوثی‌ها برای مذاکرات صلح یمن خطرناک است و مقابله با بحران عظیم انسانی این کشور را نیز دشوارتر می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده است که برنامه‌ای دارد تا با قایل شدن استثناهایی، تاثیر این اقدام را بر فعالیت‌های بشردوستانه کاهش دهد. مایک پمپئو افزود که با اجرایی شدن این درخواست تا روز ۱۹ جنوری، وزارت خزانه‌داری امریکا مجوزهایی را برای تسهیل «کمک‌رسانی‌ بشردوستانه به یمن» فراهم خواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند ۸۰ درصد از مردم یمن نیازمند کمک هستند و سازمان ملل در سال گذشته بارها این کشور را صحنهٔ بزرگترین بحران انسانی جهان خوانده است. بحران اقتصادی و نیز همه‌گیری کووید-۱۹ اوضاع را در یمن وخیم تر کرده است.

ایتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ برای دفاع از دولت مرکزی در برابر حوثی‌ها وارد جنگ یمن شد و تاکنون هزاران شهروند یمنی، بر اثر این مداخلهٔ نظامی و پیامدهای آن، جان خود را از دست داده‌اند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email