سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی نخستین دوز واکسین کووید-۱۹ را دریافت کرد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ پادشاه ۸۵ ساله عربستان در ویدیویی که رسانه‌های این کشور منتشر کردند در حال تزریق واکسین مشترک تولید شرکت‌ آلمانی بیون‌تک و شرکت امریکایی فایزر دیده می‌شود.

در عربستان از سه هفته پیش واکسیناسیون سراسری رایگان علیه بیماری کووید-۱۹ آغاز شده است.

توفیق الربیعه، وزیر بهداشت عربستان با اشاره به این تزریق گفت: «حضور خادم الحرمین الشریفین تاییدی بر این نکته است که پادشاه قاطعانه معتقد است که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است».

واکسیناسیون در برخی از کشورهای خاورمیانه در حالی آغاز شده است که رهبر جمهوری اسلامی ایران روز گذشته گفت: «ورود واکسین امریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسوولین گفته‌ام و الان هم به طور عمومی می‌گویم». وی افزود: «اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسین درست کند، چرا به ما می‌خواهند بدهند؟ خوب خودشان مصرف کنند تا این همه مرگ و میر نداشته باشند».

واکسیناسیون در عربستان سه مرحله است که در مرحله نخست افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری‌های مزمن دارند یا در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ هستند واکسینه می‌شوند. مرحله دوم افراد بالای ۵۰ سال را در بر می‌گیرد و در مرحله سوم سایر افراد قرار دارند.

دو هفته پیش نیز به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نخستین دوز از واکسین کرونا را تزریق کرد.

در حال حاضر، واکسین تولیدی شرکت‌های بیون‌تک و فایزر در واکسیناسیون سراسری در عربستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاکنون در عربستان بیش از ۳۶۳ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این بین بیش از ۶ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. عربستان سعودی بیش از ۳۴ میلیون نفر جمعیت دارد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email