اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان گفته است که وظیفه او این است که بر اساس اراده مردم، دولت را به شکل قانونی به جانشین‌اش بسپارد و با طرح این پرسش که “اگر این کار نشود آیا شما انقطاع حکومت را می‌پذیرید”، احتمال به میان آمدن حکومت موقت را رد کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای غنی که در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان صحبت می‌کرد، افزود که اینجا مساله شخصی مطرح نیست، بحث نظام و آینده مردم افغانستان است. ظاهرا این اظهارات در واکنش به زمزمه‌ها و بحث‌ها روی ایجاد یک اداره موقت به عنوان بخشی از گفتگوهای صلح دوحه مطرح شده است.

آقای غنی در این سخنرانی گفت: “طالبان باید درک کند که افغانستان امروز افغانستان دهه ۹۰ میلادی نیست”. او افزود که “افغانستان بیشتر از آب و هوا به صلح نیاز دارد”.

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری که در سفر آقای غنی به ننگرهار او را همراهی می‌کرد، نیز در این محفل گفت که در روند مذاکرات صلح، دولت افغانستان تنها یک شرط دارد و آن رسیدن به قدرت از طریق انتخابات است.

آقای صالح با اشاره به مذاکرات صلح گفت که در مذاکرات صلح بر سر “جمهوریت و حقوق زنان” معامله صورت نمی‌گیرد. او افزود که “شرط ما این است که زعامت با رای مردم تعیین شود”.

به گزارش بی بی سی؛ در حالی‌که قرار است گفتگو روی اجندای اصلی مذاکرات صلح افغانستان روز شنبه (20 جدی – 9 جنوری) در دوحه قطر آغاز شود، بحث “تقسیم قدرت” و ایجاد یک ساختار شبیه “دولت موقت” به صورت فزاینده در حال مطرح شدن است.

حامیان و مخالفان دولت موقت در حال مشخص کردن صفوف خود هستند. گفته می‌شود زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به هیات‌های‌ مذاکراتی گفته که براساس توافقنامه امریکا و طالبان، نیروهای امریکایی تا سه ماه آینده افغانستان را ترک می‌کنند و دو طرف در این مدت باید روی یک “ساختار تقسیم قدرت” به توافق برسند.

آقای خلیلزاد در چند روز گذشته به منطقه سفر کرده، در اسلام آباد با مقامات پاکستانی دیدار کرده که این دیدار “بسیار مهم” توصیف شده است. برعلاوه او به کابل سفر کرد با مقامات ارشد دولت افغانستان و رهبران سیاسی این کشور دیدار کرد؛ اما برخلاف گذشته هیچ دیداری با اشرف غنی نداشت و گزارش‌هایی در رسانه‌های محلی افغانستان مطرح شد که آقای غنی حاضر نشده با او دیدار کند.

دولت افغانستان انتظار دارد که با آغاز کار دولت جو بایدن تا دو هفته دیگر، تغییراتی در استراتیژی امریکا در قبال مذاکرات صلح رونما شود و حتا بعضی منابع گفته‌اند که کابل امیدوار است که دولت جدید امریکا، آقای خلیلزاد را از روند مذاکرات صلح افغانستان کنار بگذارد. اما با توجه به اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی آقای بایدن که تلویحا توافقنامه امریکا با طالبان را تایید کرد؛ گمان نمی‌رود اظهارات آقای خلیلزاد بدون مشورت مقامات دولت جدید امریکا صورت گرفته باشد.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که هیات مذاکره کنندگان این کشور برای شرکت در دومین دور گفتگوهای صلح با طالبان دو روز پیش عازم دوحه شدند و قرار است دور تازه گفتگوها بزودی آغاز شود.

برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان نیز در روزهای اخیر بار دیگر درباره امکان ایجاد دولت موقت صحبت کرده‌اند.

عطامحمد نور، والی سابق بلخ، متحد پیشین انتخاباتی آقای غنی روز گذشته در یک سخنرانی گفت: “در مورد حکومت موقت و انتقالی فکر هم نکرده بودیم، حالا یکی از گزینه‌‎ها برای ما این خواهد بود که در این رابطه فکر کنیم و این طرح را پیشکش کنیم و اگر وجود دارد، تقویت کنیم”.

پیش از این نیز عبدالحفیظ منصور، عضو هیات مذاکره‌کننده افغانستان پیش از سفر به دوحه گفته بود که در این دور مذاکرات “قصه شاید مستقیم به این برسد که در حکومت آینده چه جاهای داده شود و یا گرفته شود”.

به گفته او؛ کسانی هستند که به شدت با آمدن حکومت موقت موافقت نشان نمی‌دهند؛ ولی اکثریت قاطع به گفته او طرفدار حفظ نظام جمهوری هستند و اگر شخصی برود و کسی دیگر بیاید صلح این ارزش را دارد.

وحید عمر، مشاور رییس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه (18 جدی) در واکنش به طرح دولت موقت در توییتر نوشت: “بعد از بیست سال نظام سازی، بحث ایجاد حکومت موقت مثل این است که شما خانه کانکریتی تان (بتونی) را که نیاز به ترمیم و تحکیم دارد، از پای‌بست ویران کنید و روی زمینش خیمه پلاستیکی برپا کنید”.

طالبان در مورد ایجاد یک دولت موقت به طور رسمی اظهار نظری نکرده اند؛ اما برخی از مقام‌های پیشین طالبان اخیرا نوعی متفاوت از نظام سیاسی را مطرح کرده اند که بدون انتخابات، شورای علما بتواند زعیم کشور را تعیین کند.

آریاتوی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email