نخست‌وزیر اسراییل گفته است که اگر جهان دوباره به برجام بازگردد، کشورهای دیگر در خاورمیانه نیز خود را به تسلیحات هسته‌ای مجهز خواهند کرد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل طی نشست خبری مشترک با استفان منوشین وزیر خزانه‌داری امریکا که طی سفر رسمی در تل‌آویو حضور دارد، گفت: «اگر به توافق هسته‌ای با ایران بازگردیم، کشورهای بسیار دیگری نیز در خاورمیانه خود را به تسلیحات هسته‌ای مجهز خواهند کرد».

وی ضمن قدردانی از دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به خاطر سهم وی در عادی‌سازی روابط اسراییل با کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و سودان، اظهار داشت: “تردیدی ندارم که کشورهای دیگر عرب و مسلمان نیز در خصوص عادی‌سازی روابط با اسراییل به توافق خواهند رسید”.

نخست‌وزیر اسراییل همچنین با اشاره به لزوم ادامه اعمال فشار بر تهران، تصریح کرد: “اگر به توافق‌ هسته‌ای با ایران بازگردیم، کشورهای بسیار دیگری نیز در خاورمیانه به سرعت خود را مجهر به تسلیحات هسته‌ای خواهند کرد. این یک کابوس و حماقت است. این نباید اتفاق بیافتد”.

استفان منوشین وزیر خزانه‌داری امریکا نیز با اشاره به اینکه مذاکرات احتمالی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران باید با مشورت اسراییل و کشورهای عرب صورت بگیرد، گفت: “ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. این کشور باید اقدامات تروریستی خود را که اسراییل و همسایه‌های عرب خود را تهدید می‌کند، متوقف کند”.

گفتنی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا 8 می سال 2018 از توافق هسته‌ای با ایران و گروه 5+1  موسوم به «برجام» که در سال 2015 امضا شده بود؛ خارج و تحریم‌های امریکا علیه ایران را دوباره وضع کرد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email