گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا روز چهارشنبه (17 جدی – 6 جنوری) همزمان با جلسه مجالس نمایندگان و سنای این کشور ساختمان کنگره را اشغال کردند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ مایک پنس، معاون رییس جمهوری امریکا دقایقی پیش از آغاز جلسه مشترک کنگره با درخواست دونالد ترامپ برای رد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مخالفت کرده بود.

معاون رییس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که «اختیار» لازم برای عدم تایید پیروزی جو بایدن، رییس جمهوری منتخب این کشور را به صورت «یکجانبه» ندارد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری کنونی امریکا ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تایید پیروزی جو بایدن شود.

در بیانیه ای که مایک پنس دقایقی پیش از آغاز نشست کنگره امریکا منتشر کرد آمده است که سوگندش برای پاسداری از قانون اساسی این کشور به او امکان نمی دهد که به طور «یکجانبه» تصمیم به شمارش یا عدم شمارش آرای الکترال ایالت ها بگیرد. در این بیانیه اشاره ای به دونالد ترامپ و درخواست او نشده است.

مایک پنس به عنوان معاون رییس جمهوری ریاست مجلس سنا و در نتیجه ریاست نشست روز چهارشنبه کنگره را برعهده دارد. چهار سال پیش نیز جو بایدن، معاون باراک اوباما ریاست جلسه کنگره برای بررسی و تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را برعهده داشت.

توئیتر امکان توییت کردن را برای ۱۲ ساعت از ترامپ گرفت

شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برای ۱۲ ساعت امکان توییت کردن نخواهد داشت. توییتر تهدید کرده است که حساب شخصی دونالد ترامپ در صورت نقض مجدد مقررات استفاده از این شبکه اجتماعی به طور دایمی تعلیق خواهد شد.

پلوسی: نشست مجلس نمایندگان چهارشنبه شب ادامه می‌یابد

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا با ارسال نامه ای به اعضای این مجلس اعلام کرد که جلسه بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چهارشنبه شب از سر گرفته خواهد شد. این در حالی است که شماری از طرفداران دونالد ترامپ با وجود مقررات منع رفت و آمد همچنان در خیابان های واشنگتن به سر می برند.

سندرز: ترامپ برای بقا در قدرت هر کاری می‌کند

برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به اشغال ساختمان کنگره امریکا در صفحه توییترش نوشت که دونالد ترامپ مسوول اغتشاش به وجود آمده است. او تاکید کرد که رییس جمهوری کنونی برای بقا در قدرت هر کاری خواهد کرد.

برنی سندرز افزود که نام دونالد ترامپ به عنوان «بدترین و خطرناک ترین» رییس جمهوری امریکا به ثبت خواهد رسید.

رامنی: شورش را ترامپ به راه انداخت

میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ با انتقاد از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از اشغال ساختمان کنگره به عنوان «شورشی که رییس جمهوری ایالات متحده به راه انداخته بود» یاد کرد.

ترامپ: این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در صفحه توییتر خود با تکرار ادعای وقوع «تقلب» در انتخابات نوشت که آنچه روز چهارشنبه در واشنگتن روی داد نتیجه سرقت «پیروزی خیره کننده» او بود. وی از هوادارانش خواسته است تا به خانه هایشان بازگردند و روز حمله به ساختمان کنگره را برای همیشه به یاد داشته باشند.

توییتر دقایقی بعد از انتشار این توییت تصمیم به حذف آن گرفت. شبکه اجتماعی فیسبوک نیز ویدیوی دونالد ترامپ را که او در آن ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» از هوادارانش خواسته بود به خانه برگردند حذف کرد.

زنی که در داخل ساختمان کنگره تیر خورده بود جان باخت

رسانه های امریکا گزارش می دهند زنی که در جریان تیراندازی در ساختمان کنگره مجروح شده بود جان خود را از دست داد.

جورج بوش خشونت‌ها در واشنگتن را محکوم کرد

جورج بوش پسر، رییس جمهوری پیشین امریکا با انتشار بیانیه ای اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد. او گفته است که آنچه روز چهارشنبه در پایتخت امریکا روی داد شایسته یک جمهوری دموکراتیک مانند ایالات متحده نیست. وی در بیانیه اش نوشته که از حوادث واشنگتن «وحشت زده» شده است.

جورج بوش پسر آخرین رییس جمهوری جمهوریخواه پیش از دونالد ترامپ بود.

مقامات امریکا پس از چهار ساعت از پایان اشغال ساختمان کنگره خبر دادند

مقامات امریکا در آستانه اجرای مقررات منع رفت و آمد در واشنگتن اعلام کردند که اشغال ساختمان کنگره پایان یافته و این ساختمان اکنون «امن» محسوب می شود. هنوز مشخص نیست اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا چه موقع جلسه خود برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را آغاز خواهند کرد.

فرماندار ایالت ویرجینیا نیز اعلام کرده است که در بخش هایی از حومه واشنگتن که در این ایالت واقع شده اند مقررات منع رفت و آمد از ساعت شش بعدازظهر به اجرا در می آید.

هیلاری کلینتون: تروریست‌های داخلی به دموکراسی‌مان حمله کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین امریکا در واکنش به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که «تروریست های داخلی» به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده اند. وی افزود که دموکراسی دستاوردی «شکننده» است و رهبران امریکا باید از آن پاسداری کنند.

پولیس واشنگتن: ۱۳ نفر بازداشت شدند

پولیس واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۳ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات هواداران دونالد ترامپ، رییس جمهوری این کشور را بازداشت کرده است. این در حالی است که پولیس پنج قبضه سلاح نیز از تظاهرکنندگان کشف و توقیف کرده است.

پولیس واشنگتن در آستانه آغاز حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد با استفاده از شلیک گاز اشک آور تلاش می کند تا تظاهرکنندگان هوادار دونالد ترامپ را از اطراف ساختمان کنگره دور کند.

واکنش پایتخت‌های اروپایی‌ به اشغال ساختمان کنگره امریکا

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اشغال ساختمان کنگره امریکا این حادثه را «خدشه ناگوار به دموکراسی» توصیف کرد. جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز «تهاجم بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده را محکوم کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز اشغال ساختمان کنگره ایالات متحده را «صحنه هایی شرم آور» توصیف کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه توییترش نوشت که دونالد ترامپ و هوادارانش بالاخره باید نتیجه انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ عقرب) را بپذیرند.

پاولو جنتلونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز با انتشار عکسی از اشغال ساختمان کنگره امریکا نوشت: «شرم آور»

ترامپ: وقت آن است که به خانه بروید

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در پیامی ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری از هوادارانش خواست تا به خانه بازگردند. او همچنین بر لزوم بازگشت آرامش تاکید کرد.

بایدن: تهاجم به دموکراسی امریکا و حکومت قانون است

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا از دونالد ترامپ خواست تا در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان اشغال ساختمان کنگره شود. او همچنین گفت که رویدادهای واشنگتن «تهاجم به دموکراسی امریکا و حکومت قانون» است. رییس جمهوری منتخب ایالات متحده از دونالد ترامپ خواست تا طبق سوگندی که یاد کرده است از قانون اساسی این کشور پاسداری کند.

رییس پارلمان اروپا از اشغال کنگره امریکا «عمیقا» ابراز نگرانی کرد

دیوید ساسولی، رییس پارلمان اروپا در واکنش به اشغال ساحتمان کنگره امریکا در صفحه توییتر خود خواستار احترام به رای گیری دموکراتیک شد.

بیانیه مشترک پلوسی و شومر: ترامپ خواستار پایان اشغال کنگره شود

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا در بیانیه ای مشترک خواستار موضع گیری دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا در دفاع از پایان اشغال ساختمان کنگره شدند.

مایک پنس، معاون رییس جمهوری ضمن محکوم کردن حوادث روز چهارشنبه وعده داد که متخلفان تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. او همچنین خواستار توقف «فوری» خشونت ها شد.

کاخ سفید: گارد ملی و پولیس فدرال به کنگره اعزام می‌شوند

کاخ سفید در واکنش به اشغال ساختمان کنگره اعلام کرد که نیروهای گارد ملی و پولیس فدرال برای کمک به پایان اشغال ساختمان مجلس نمایندگان و مجلس سنا به واشنگتن اعزام می شوند.

رسانه های امریکا گزارش می دهند که چند افسر پولیس در جریان اشغال ساختمان کنگره مجروح شده اند. دستکم یک نفر از این ماموران به بیمارستان منتقل شده است.

تیراندازی در ساختمان کنگره

رسانه های امریکا از تیراندازی در داخل ساختمان کنگره خبر می دهند. بنا به برخی گزارشها یک نفر در جریان این حادثه به شدت مجروح شده است.

پولیس از اعضای کنگره خواست ماسک ویژه بزنند تا بتواند گاز اشک آور شلیک کند

پولیس کنگره از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا خواست تا ماسک ویژه بزنند تا بتواند با شلیک گاز اشک آور کنترل اوضاع را در دست بگیرد.

پولیس واشنگتن درخواست نیروی کمکی کرد. شهردار پایتخت امریکا از ساعت شش بعدازظهر حکومت نظامی در این شهر اعلام کرد.

تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا را در صحن مجلس سنا نشان می دهد.

تظاهرات طرفداران ترامپ و تخلیه دفاتر کنگره

گروهی از هواداران دونالد ترامپ همزمان با نشست روز چهارشنبه کنگره در واشنگتن تظاهرات کردند. برخی از ویدیوهای منتشر شده ماموران پولیس را در حال تخلیه دفاتر کنگره همزمان با تظاهرات طرفداران دونالد ترامپ نشان می دهد. شماری از معترضان با ماموران پولیس درگیر شدند.

تلاش هواداران دونالد ترامپ برای اخلال در روند بحث در کنگره باعث شد که جلسه مجلس سنا برای بررسی اولین اعتراض گروهی از قانونگذاران به پیروزی جو بایدن متوقف شود. مایک پنس، معاون رییس جمهوری امریکا مجبور به ترک جلسه سنا شد.

اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا مجبور شده اند تا در دفاتر خود پناه بگیرند. دونالد ترامپ در واکنش به ورود هوادارانش به ساختمان کنگره از تظاهرکنندگان خواست تا با پولیس همکاری کنند. رییس جمهوری امریکا همچنین از طرفدارانش خواست تا از خشونت بپرهیزند.

یکی از معترضین بر کرسی رییس پارلمان نشسته و عکس یادگاری می گیرد

 

طرح اولین اعتراض به پیروزی بایدن در نشست کنگره

دقایقی پس از آغاز نشست روز چهارشنبه کنگره امریکا به ریاست مایک پنس شماری از اعضای مجلس نمایندگان به نتیجه آرای الکترال ایالت آریزونا اعتراض کردند. ایالت آریزونا یکی از ایالت های کلیدی در جریان کارزار انتخاباتی بود که ۱۱ رای الکترال دارد. جو بایدن با کسب آرای عمومی بیشتر در این ایالت توانست ۱۱ رای الکترال آن را در جریان انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ عقرب) کسب کند.

مایک پنس به دنبال طرح اولین اعتراض به نتیجه آرای الکترال و با توجه به حمایت تد کروز، سناتور ایالت تگزاس از اعتراض مطرح شده اعلام کرد که نشست مشترک مجالس نمایندگان و سنا متوقف می شود تا هر کدام از دو مجلس به طور جداگانه اعتراض مطرح شده را بررسی کنند.

وفاداران به دونالد ترامپ برای جلوگیری از تایید نتیجه آرای الکترال هر کدام از ایالت ها به موافقت اکثریت هر دو مجلس با اعتراض مطرح شده نیاز دارند. این در حالی است که دموکرات ها اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند. شماری از سناتورهای جمهورخواه همچون میت رامنی، سناتور ایالت یوتا نیز پیش از این اعلام کرده بودند با اعتراض ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری موافقت نخواهند کرد.

رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا درخواست ترامپ را رد کرد

میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا در نشست روز چهارشنبه این مجلس برای بررسی اعتراض مطرح شده به آرای الکترال ایالت آریزونا با درخواست دونالد ترامپ برای عدم تایید پیروزی جو بایدن مخالفت کرد.

وی که در چهار سال گذشته از متحدان سیاسی دونالد ترامپ بود تاکید کرد که کنگره و مجلس سنا امکان گزینش رییس جمهوری به جای رای دهندگان را ندارد. او افزود که جلوگیری از تایید پیروزی جو بایدن «ضربه ای ماندگار» به نهادهای جمهوری ایالات متحده امریکا و قانون اساسی این کشور خواهد زد.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا نیز معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را به همراهی با «تلاش برای کودتا» متهم کرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email