سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس واکنش نشان داد و « اتهامات تکراری علیه ایران» را محکوم کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: «بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر این شوراست».

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت امورخارجه ایران، وی در ادامه با بیان اینکه «برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران هراسی اصرار می‌ورزند» افزود: تصور می رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاه‌ها و رویکردهای خود در قبال مسایل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه‌ای در برنداشته است تجدید نظر کنند و خطاب جدیدی را بر گزینند.

خطیب‌زاده رویکرد عربستان سعودی را باعث مداخله بیشتر «بیگانگان» در منطقه دانست و اظهار کرد: «رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند».

وی همچنین برخی کشورهای اسلامی را مدخل ورود اسراییل در منطقه عنوان کرد و گفت: «این کشورها همچنان با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارایه شده است را از بین می‌برند».

خطیب زاده در واکنش به مردود دانستن کاهش تعهدات برجامی ایران از سوی این شورا اظهار کرد: «کشورهایی که پیش از این تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بسته بودند اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران که ذیل برجام انجام شده، معترض شده‌اند، در حالیکه جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین المللی و تعهدات خود پای بند بوده و لذا هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی‌تابد».

سخنگوی دستگاه دیپلوماسی ایران اظهار کرد: کشورهای شورا به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده که نتیجه‌ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای تشکیل محور و ایتلاف سازی، به سمت و سوی گفتگو و همکاری منطقه ای سوق دهند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email