یک مقام اسراییلی روز یکشنبه (14 جدی – 3 جنوری) ادعای وزیر خارجه ایران را مبنی بر این که اسراییل تلاش دارد تا با «تحریک» ایالات متحده، این کشور را وارد جنگ با ایران کند، «پوچ» و «بی‌معنی» خواند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ رویترز نگاشته است که یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسراییل، در گفتگو با رادیوی دولتی این کشور(کان) تاکید کرد که این اسراییل بوده که در طول یکسالی که از کشته‌شدن قاسم سلیمانی می‌گذرد، باید برای دفاع در برابر حملات احتمالی ایران در حالت آماده باش قرار می‌داشته است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز شنبه با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، اسراییل را عامل «تحریک» امریکا در عراق برای کلید زدن یک رویارویی نظامی با ایران معرفی کرد و از دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا خواست که مراقب «دام» اسراییل باشد.

آقای اشتاینیتز در ادامه این مصاحبه رادیویی گفت که اظهارات وزیر خارجه ایران نشان دهنده این است که این کشور به خاطر تحریم‌های امریکا از نظر امنیت ملی و اقتصادی تحت فشار زیادی قرار دارد. او افزود:«واقعا این حرف‌ ظریف که اسراییل در تدارک حملات تروریستی علیه ایالات متحده است، بسیار پوچ و بی‌معنی بود».

البته وزیر انرژی اسراییل تصریح کرد که پیام وزیر خارجه ایران از بُعدی دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال بهانه برای حمله به اسراییل است و به همین دلیل ما باید در بالاترین سطح هوشیاری و آماده باش قرار داشته باشیم.

چیلی تروپر، وزیر فرهنگ اسراییل نیز روز یک‌شنبه در گفتگوی رادیویی دیگری گزارش رسانه‌ها مبنی بر آماده‌باش شدید اسراییل همزمان با سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی را تایید کرد. البته او در پاسخ به این سوال که احتمال می‌دهد ایران برای انتقام‌گیری دست به چه اقدامی بزند، نظری نداده بود.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران به همراه با ابومهدی المهندس، معاون فرمانده شبه‌نظامیان عراقی حشدالشعبی، روز ۱۳ جدی‌ سال گذشته در پی حمله هواپیماهای بی سرنشین ارتش ایالات متحده امریکا در نزدیکی میدان هوایی بغداد کشته شدند.

مقام‌های ارشد ایرانی در طول یکسال گذشته همواره بر لزوم گرفتن انتقام‌سخت از عاملان و آمران این حمله تاکید کرده‌اند. بر همین اساس، در هفته‌های اخیر و با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، تنش بین ایران و امریکا تشدید شده و ایالات متحده بر تحرکات هشدار دهنده نیروهای مستقر در خلیج‌فارس افزوده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email