طالبان پیش از مذاکرات صلح در هفته آینده، در حال انجام عملیات تروریستی در پایتخت افغانستان هستند.

در یک ویدیو، پنج جنگنجوی طالبان در یک ردیف اسلحه در دست ایستاده اند و یکی به زبان پشتو اعلام می کند که خدا از کسانی که از دین دور می شوند و به زندگی دنیوی چسبیده اند متنفر است و مومنان را برای اجرای قانون قرآن در زمین موظف به جهاد می کند، حتی اگر با زندان یا مرگ روبرو شوند.

این ویدیو که روز دوشنبه هفته گذشته در اکونت توییتر سخنگوی طالبان منتشر شد در حالی رخ داده است که تیراندازی ها و بمب گذاری های هدفمند در پایتخت افغانستان منجر به کشته شدن دهها ژورنالیست، رهبران مدنی، داکتران، طرفداران دموکراسی و مقامات دولتی شده است.

این ویدیو چند روز قبل از آغاز مذاکرات بین طالبان و نمایندگان افغانستان پس از دو هفته وقفه در قطر منتشر شده است. مقامات امنیتی افغانستان، طالبان را مسوول بیشترین قتل های هدفمند می دانند و می گویند که طالبان از تکتیک های جدید ترسناک برای استفاده از موقعیت خود در میز مذاکره و تضعیف اعتماد عمومی به دولت رییس جمهور اشرف غنی استفاده می کنند.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان هرگونه دخالت در این حملات را انکار کرده و این اتهامات را تبلیغ می خواند. او به روز جمعه (12 جدی – 1 جنوری) در پاسخ به سوالات واشنگتن پست گفت که این گروه هیچ ارتباطی با این قتل ها ندارد و نهاد استخباراتی افغانستان را مسوول این حملات دانست.

به رغم چنین انکارهایی، کارشناسان و مقامات افغانستان اظهار داشتند که آنها احتمال می دهند که طالبان در پشت موج حملات باشند. بیشتر قربانیان در وسایل نقلیه خود توسط افراد مسلح که با موتورسایکل فرار کرده اند و یا بمب های مغناطیسی کار گذاشته شده در زیر وسایل نقلیه کشته شده اند.

دولت افغانستان تعداد پولیس ها و سایر نیروهای امنیتی را که در پایتخت گشت می زنند دو برابر کرده و وسایل نقلیه در گوشه و کنار خیابان ها متوقف و جستجو می شوند. مقامات گفتند که آنها بازداشتهای زیادی انجام داده اند و مسعود اندرابی وزیر داخله به روز چهارشنبه به قانونگذاران افغانستان گفت که بازداشت شدگان از شبکه تروریستی جدیدی مستقر در ولایت لوگر خبر داده اند که قصد حمله به افراد برجسته را دارند.

بسیاری از مردم افغانستان می گویند که مقامات امریکایی در معامله ای که در ماه فبروری امضا کردند، بیش از حد در مقابل طالبان کوتاه آمده اند و باعث شده اند تا طالبان احساس پیروزی کنند.

عبدالحفیظ منصور عضو هیات مذاکره کننده افغانستان می گوید که طالبان هیچ تغییری نکرده اند. او اظهار داشت این خطر وجود دارد که ادامه خشونت و بن بست مذاکرات سرانجام به سقوط دولت منجر شود، اتفاقی که چندین بار در تاریخ اخیر افغانستان اتفاق افتاده است، از جمله پس از عقب نشینی نیروهای شوروی در سال ۱۹۸۹.

نگرانی واقعی این ترورهای فردی نیست. بلکه جنگ های بزرگتری است که می تواند در پیش باشد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email