بر اساس گزارش های منتشر شده؛ ارتش شوروی در جنگ افغانستان بالغ بر ۱۴ هزار و ۴۲۷ نفر کشته و مفقود بر جا گذاشته است. علاوه بر این؛ ۱۸0 مشاور و ۵۸۴ متخصص در بخش های مختلف از جمله نظامی کشته شده اند.

به گزارش بخش دیدگاه و تحلیل آریاتودی؛ بیش از ۵۳ هزار نفر نیز دچار معلولیت جسمی شدند.  در این بین؛ تعداد دقیق افغانستانی های کشته شده در جنگ مشخص نیست؛ اما به صورت تخمینی می توان گفت بیش از یک میلیون تن در این جنگ جان های خود را از دست داده اند.

براساس گفته پروفسور کرامر محقق امریکایی جنگ افغانستان؛ در طول ۹ سال جنگ افغانستان در هجوم شوروی، بیش از ۲/۷ میلیون افغانستانی (عمدتا غیرنظامی) کشته و یا آسیب بدنی دیده اند. میلیون ها نفر دیگر آواره شدند و بسیاری از آنها کشور را ترک کرده اند.

در جنگ شوروی به دلیل “شجاعتی” که آنها در جنگ افغانستان به خرج دادند؛ ۲۰۰ هزار سرباز و افسر مدال و حکم شجاعت دریافت کردند. این در حالی است که مدال شجاعت به ۱۱ هزار تن پس از مرگشان اهدا شد.

در طول جنگ، ۴۱۷ نیروی نظامی به اسارت مجاهدین درآمدند که ۱۳۰ تن آنها در طول جنگ رها گردیند و به وطن بازگشتند. ۲۸۷ تن دیگر همچنان مفقود باقی مانده اند.

در طول نُه سال جنگ، تلفات تجهیزات و سلاح های نظامی به ترتیب زیر بوده است:

۱۱۸ هواپیمای جنگی، ۳۱۳ چرخبال، ۱۷۴تانک، 433هاون و تجهیزات آن، 1138 پایگاه مخابراتی، 520 ماشین تخنیکی و 36 هزار و 911 دستگاه وسیله نقیله به کام نابودی رفته است.

در طول جنگ، به حکومت کابل وابسته به شوروی، از سال ۱۹۷۸تا اوایل ۱۹۹۰ به میزان 40 میلیارد دالر (با ارزش پولی وقت) کمک نظامی شده است.

در این میان مجاهدین افغانستان، با پاکستان، ایالات متحده و عربستان ارتباط برقرار کردند و به ارزش ۱۰ میلیارد دالر کمک نظامی دریافت کردند.

در نومبر ۱۹۸۹، اتحاد جماهیر شوروی، تمامی نظامیانی که مرتکب جنایت جنگی شده بودند را مورد عفو قرار داد.

باید خاطر نشان کرد که اولین تشکیلات نظامی که وارد افغانستان شدند، لقب مسلمانان را به خود داده بودند. واقعیت این است که آنها از نظامیان مناطق نظامی ترکستان “چریک” بودند. نمایندگان تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان در جنگ افغانستان حضور داشتند.

مدت زمان جنگ افغانستان ۲ هزار و ۲۳۸ روز بود.

آریاتودی – بخش دیدگاه و تحلیل

Print Friendly, PDF & Email