کانون وکلای امریکا نسرین ستوده وکیل ایرانی و فعال حقوق بشر زندانی را به عنوان برنده جایزه سالانه “النور روزولت” برای ترویج حقوق بشر معرفی کرد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این کانون روز دوشنبه (8 جدی – 28 دسمبر) نسرین ستوده را به خاطر فعالیت‌های “جسورانه و بی‌دریغ” در تقویت پایبندی به حقوق بشر ستود و فعالیت‌های مدنی خانم ستوده را برای همکارانش در ایران و مدافعان حقوق بشر در سراسر دنیا الهام‌بخش خواند.

النور روزولت یکی از بانوان اول پیشین ایالات متحده و نخستین رییس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل بوده است

جایزه حقوق بشر النور روزولت سالانه به افراد و سازمان‌هایی اهدا می‌شود که برای پیشبرد حقوق بشر در سراسر دنیا فعالیت ارزشمندی انجام داده‌اند.

در کنار خانم ستوده، دکتر آنتونی فاوچی رییس مرکز مقابله با بیماری‌های مسری و عفونی امریکا و بیلی جین کینگ قهرمان بازنشسته تنیس و فعال مدنی نیز از دریافت کنندگان جایزه النور روزولت در سال ۲۰۲۰ بودند.

خانم ستوده وکیل دادگستری و یکی از ده‌ها مدافع حقوق بشر است که چندین بار و چندین سال در ایران به زندان انداخته شده‌اند.

نسرین ستوده لنگرودی از جوزای ۱۳۹۷ زندانی است و پیش از آن هم سه سال و سه ماه در زندان بوده است.

او دست کم تاکنون هشت بار اعتصاب غذا کرده و طولانی مدت ترین اعتصاب او ۴۹ روز بوده است.

این وکیل در دوره زندان همچنین چندین بار ممنوع الملاقات شده و یا خود اعتصاب ملاقات کرده است. یکی از این محرومیت ها مربوط به سال ۱۳۹۰ بود که او حاضر نشد با چادر در ملاقات حاضر شود. پیش از آن زندانیان باید با چادر (نوعی پوشش سر تا پا که در بین شماری از زنان جامعه ایران مرسوم است) در زندان تردد می کردند و پس از این اعتراض ستوده و اتفاقات دیگر این اجبار لغو شد.

نسرین ستوده همچنین عضو کمپین لگام (لغو گام به گام اعدام) بوده و این موضوع نیز یکی از اتهاماتش بوده است. او همچنین عضو کانون مدافعان حقوق بشر نیز بود.

خانم ستوده در دهه ۱۳۷۰ هم به فعالیت‌های مطبوعاتی و اجتماعی اشتغال داشت اما از دهه ۱۳۸۰ و پس از وکالت برخی از پرونده‌هایی که نهادهای امنیتی روی آنها حساسیت داشتند نامش وارد رسانه‌ها شد و همزمان تحت فشار نهادهای امنیتی و فضایی حکومت ایران قرار گرفت. او در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار بازداشت شد.

پیش از این نیز در سطح بین‌المللی تقدیر شده و از جمله جایزه ساخاروف به او داده شده است.

رضا خندان همسر خانم ستوده و مهراوه دختر ۲۰ ساله آنها نیز سابقه بازداشت و احضار به دادگاه دارند.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email