روسای نمایندگی‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در کابل در یک بیانیه مشترک خواستار تشکیل و آغاز به کار “فوری” شورای رهبری و مجمع عمومی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شدند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ روز پنجشنبه (۶ قوس – 26 نوامبر) دو روز پس از کنفرانس کشورهای کمک کننده به افغانستان در ژینو، روسای نمایندگی‌های اتحادیه اروپا در کابل خواستار تشکیل و آغاز به کار “فوری” شورای عالی مصالحه ملی برای “ارایه راهنمایی” هیات مذاکره کننده افغانستان شدند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، از این بیانیه که خواستار فعال شدن به موقع شورای عالی مصالحه ملی شده است، استقبال کرد. او در صفحه توییترش با اشاره به موافقتنامه خود و آقای غنی روی مشاوره، رهبری و اجماع تاکید کرد و گفت که به سرعت اعضای رهبری و مجمع عمومی نهایی خواهند شد تا روند صلح تقویت یابد.

شورای عالی مصالحه بعد از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۹ به منظور رهبری روند صلح افغانستان ایجاد شد.

این شورا متشکل چند بخش است: هیات رهبری، شورای عالی مصالحه و هیات مذاکره کننده. با گذشت بیش از یک سال از ایجاد شورای عالی مصالحه ملی، عبدالله عبدالله و اشرف غنی، روی فهرست اعضای شورای عالی مصالحه ملی به موافقت نرسیده اند. افزون بر آن، بخش دیگری در شورای عالی مصالحه ملی وجود دارد زیر عنوان مجمع عمومی. این بخش باید متشکل از طیف‌های مختلف و وسیع جامعه باشد و ده‌ها عضو خواهد داشت.

اتحادیه اروپا در واقع خواهان تکمیل عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در مورد مسایل عمده صلح شده است، یعنی تکمیل اعضای شورای مصالحه ملی که حدود ۴۰ نفر از رهبران سیاسی، سیاستمداران، نمایندگان اقوام و اقلیت‌های مختلف، هم از زن و مرد باید در آن حضور داشته باشند.

در موافقتنامه‌ای که موجب پایان جنجال‌های انتخاباتی شد و شورای عالی مصالحه را بنیاد گذاشت، آمده است که اعضای شورای عالی مصالحه ملی باید در اتفاق با هم تصامیم بزرگ در ارتباط به صلح را بگیرند.

در بیانیه آمده است که “اعضای این شورا باید علاوه بر رهبران سیاسی، از اعضای متکثر مانند گروه‌های زنان، قربانیان جنگ، رهبران اقلیت‌های مذهبی، جوانان و سازمانهای جامعه مدنی باشند”.

به دلیل اینکه شورای رهبری مصالحه ملی نهایی نشده و هنوز فعال نیست؛ بیشتر اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روند صلح را زیر نظر دارد. روسای نمایندگی‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در کابل در یک بیانیه مشترک خواستار تشکیل و آغاز به کار “فوری” شورای رهبری و مجمع عمومی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شدند.

سفارت بریتانیا در کابل نیز در موضع گیری مشابه خواستار فعال شدن “فوری” شورای عالی مصالحه برای هدایت مذاکرات صلح شده و تاکید کرده که “پیشرفت در (مذاکرات) دوحه برای پیشگیری از تلفات غیرضروری بیشتر اساسی است”.

موضع اتحادیه اروپا و بریتانیا در حالی اعلام می‌شود که منابعی به بی‌بی‌سی گفته اند که معضوم استانکزی، رییس هیات مذاکره کننده دولت افغانستان در دوحه، برای مشورت با رییس جمهوری به کابل آمده و دو هیات بر سر طرزالعمل مذاکره به توافق‌هایی نیز رسیده که برای نهایی شدنش تایید مقام‌ها در کابل لازم است.

اما روز گذشته، صدیق صدیقی در یک نشست خبری گفت که پیشنهادهای طالبان مخالف منافع ملی، قانون اساسی و خواست مردم افغانستان است.

بن بست در مذاکرات صلح باعث شد که چند روز قبل مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، به قطر برود و با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان به صورت جداگانه دیدار کند.

دو روز پیش، وزارت خارجه امریکا در بیانیه‌ای گفته بود که هیاتهای مذاکره کننده به توافقاتی دست یافته اند.

در آن بیانیه آمده بود که دو طرف در دوحه در مذاکرات پیشرفت چشمگیری داشته اند. یک توافق اولیه در مورد اصولنامه مذاکرات بدست آمده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email