وزارت دفاع استرالیا پس از نشر گزارش درمورد جنایات جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان، روند برکناری نیروهای ویژه را آغاز کرده است.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ گزارش مذکور در هفته گذشته توسط انگوس کمپبل، فرمانده نیروهای مسلح استرالیا نشر شد. در پرونده مذکور اسناد و شواهد ۳۹ قتل انجام شده توسط نیروهای ویژه استرالیایی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ در افغانستان، وجود دارد. در میان قربانیان این جنایات جنگی علاوه بر سربازان افغانستان، باشندگان ملکی نیز وجود دارند.

براساس اطلاعات شبکه تلویزیونی ABC، دست کم ۱۰ نیروی ویژه هوایی نیروهای مسلح استرالیا که با این قضایا ارتباط دارند، مکتوب برکناری از وزارت دفاع استرالیا را دریافت کرده اند. گفته می‌شود به این افراد برای ارایه جواب ۱۴ روز وقت داده شده است.

در گزارش این شبکه آمده است که وزارت دفاع استرالیا در ظرف چند روز پس از نشر گزارش درمورد جنایات جنگی نظامیان این کشور در افغانستان، دست به کار شده و برکناری نیروهای ویژه را آغاز کرده است. گفته می‌شود که این نیروهای “شریک جرم” و یا “شاهد عینی” قتل افراد بی‌گناه توسط نیروهای ویژه استرالیایی بوده اند و شامل ۱۹ نظامی که محکمه پیشنهاد کرده است تا به پولیس فدرال سپرده شوند، نمی‌باشند.

سخنگوی وزارت دفاع استرالیا گفته است: “وزارت دفاع تایید می‌کند که اقدامات اجرایی در قبال برخی از نظامیان استرالیایی مطابق قانون و سیاست این وزارت، روی دست گرفته شده است”.

قبل از این روزنامه دیلی میل گزارش داده بود که پس از نشر گزارش درمورد جنایات جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان، ۹ تن از نیروهای ویژه استرالیا خودکشی کرده اند. خودکشی این افراد (۸ مرد و یک زن) که در طول سه هفته، یک مورد بی‌سابقه در تاریخ ارتش استرالیا می‌باشد. تاهنوز اسناد و شواهدی مبنی بر دست داشتن این نظامیان در جرایم جنگی در افغانستان، در دست نیست. اما کارشناسان به این باور اند که ممکن است آغاز تحقیقات درمورد این جرایم، منجر به دست زدن این نظامیان به خودکشی شده باشد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email