جو بایدن؛ رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه (5 قوس – 25 نوامبر) اساس سخنرانی خود به مناسب عید شکرگزاری را، توصیه به هموطنانش برای خودداری از اجرای سنتهای پرخطر در دوران تعطیلات پیش‌رو قرار داد تا به این ترتیب از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور جلوگیری شود.

این در حالی است که رقیب انتخاباتی‌اش دونالد ترامپ همچنان از حامیانش می‌خواست تا برای لغو نتایج انتخابات ۳ نوامبر تلاش کنند.

ترامپ روز چهارشنبه در جریان سخنرانی خود برای نشست قانونگذاران جمهوریخواه در ایالت پنسیلوانیا که بصورت تلفونی ایراد شد، بار دیگر ادعاهای «بی‌اساس» خود درباره تقلب در انتخابات امریکا را تکرار کرد و گفت: «باید نتایج این انتخابات را برگردانیم».

او همچنین در این روز مایکل فلین مشاور امنیت سابق خود را که دو بار درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا به پولیس فدرال دروغ گفته بود، عفو کرد.

اما جو بایدن اعلام کرد که «امریکایی‌ها در حال جنگ با ویروس کرونا هستند نه یکدیگر».
او خطاب به ملت امریکا گفت: «این حق همیشگی شماست که حقیقت را از رییس جمهور خود بشنوید. ما باید سرعت گسترش این ویروس را کند کنیم. ما وضعیت امروز را مدیون پزشکان و پرستاران و کارکنان خط مقدم و مدیون همشهریان خود هستیم».

او از اینکه کووید۱۹ برای مردم امریکا «درد و ضرر و ناامیدی به ارمغان آورده» و جان بسیاری را گرفته، ابراز تاسف کرد و افزود: «کرونا باعث جدایی ما شده، خشم ما را برانگیخته و ما را در برابر هم قرار داده است. من می‌دانم که کشور از جنگ خسته شده است اما لازم است به یاد داشته باشیم که ما با ویروس درگیر جنگ هستیم نه با یکدیگر… ما باید تلاش خود را دو برابر کنیم و مجدداً برای جنگ آماده شویم.»

رییس جمهور منتخب همچنین از امریکایی‌ها خواست تا امسال به دلیل شیوع کرونا جشن‌های شکرگزاری خود را به شیوه‌ای متفاوت برگزار کنند و افزود که خود او نیز ترجیح داده به جای برگزاری یک میهمانی بزرگ، تعطیلاتش را فقط با همسر و دختر و دامادشان بگذراند.

او وعده داد که تمام تلاشش را برای مبارزه با همه‌گیری این ویروس انجام دهد و گفت: «می‌دانم که ما می‌توانیم این ویروس را شکست دهیم و این کار را خواهیم کرد. به شما قول می‌دهم که زندگی به حالت عادی برگردد. من باور دارم که این فصل ناخوشایند جدایی، جای خود را به سال وحدت و روشنایی خواهد داد.»

تعطیلات عید شکرگزاری در حالی از امروز ۲۶ نوامبر در ایالات متحده امریکا آغاز خواهد شد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور همچنان رو به افزایش است و تا کنون دست‌کم ۱۳ میلیون و ۱۳۹ هزار نفر را آلوده کرده و جان بیش از ۲۶۸ هزار نفر را گرفته است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email