دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا مایکل فلین اولین مشاور امنیت ملی خود را عفو کرده است.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ مایکل فلین به دروغ گفتن به اف‌بی‌آی در جریان تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات امریکا اقرار کرده بود. آقای ترامپ در توییتی در آستانه تعطیلات شکرگزاری نوشت که این اقدام، که پیشاپیش انتظار آن می رفت، “باعث افتخار اوست”.

آقای فلین تنها عضو دولت ترامپ بود که به عنوان بخشی از تحقیقات رابرت مولر درباره مداخله روسیه در انتخابات امریکا متهم شد.

او در سال ۲۰۱۷ به دروغ گویی به اف بی آی (پولیس آگاهی فدرال) درباره تماس هایش با سفیر روسیه اقرار کرد. او بعدا سعی کرد اقرارنامه اش را پس بگیرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که این عفو بالاخره به “تعقیب بی‌امان و جناحی یک مرد بی‌گناه” پایان می دهد.

آقای فلین در این بیانیه “قربانی مقام های جناح‌گرا در دولت که درگیر تلاشی هماهنگ برای بی اعتبار کردن انتخابات ۲۰۱۶ بودند” توصیف می شود.

آقای فلین در واکنش به تصمیم رییس جمهور امریکا در توییتی عکس پرچم امریکا و آیه “ارمیا ۱۹” از کتاب مقدس عهد عتیق را منتشر کرد.

در این آیه آمده است: “پروردگار می گوید : آنها علیه تو می جنگند؛ اما بر تو غلبه نخواهند کرد، چون من با تو هستم و تو را نجات می دهم”.

جرود ندلر رییس کمیته قضایی مجلس نمایندگان از جمله کسانی است که این اقدام آقای ترامپ را محکوم کرده است.

او در بیانیه ای نوشت: “این عفو غیراصولی به کسی اعطا شده که مستحق آن نیست. این لکه ناپاک دیگری بر میراث به سرعت در حال افول رییس جمهور است”.

حامیان آقای فلین او را قربانی یک انتقامجویی سیاسی از سوی دولت اوباما برای نامشروع جلوه دادن دولت ترامپ با طرح ادعاهای غیرمستند تبانی با روسیه می دانند.

تحقیقات ۲۲ ماهه وزارت عدلیه که در سال ۲۰۱۹ پایان یافت نتیجه گیری کرد که شواهدی برای اثبات تبانی آقای ترامپ یا همکارانش با کرملین برای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ وجود ندارد.

پیشتر در سال جاری آقای ترامپ مجازات راجر استون، یک متحد دیگر خود، را که از سوی بازرس ویژه تحقیقات روسیه متهم شده بود تخفیف داد.

آقای استون به دروغ گفتن به کنگره، کارشکنی و نفوذ در شاهدان متهم شده بود، اما آقای ترامپ گفت که او به غلط هدف گرفته شده بود.

مایکل فلین کیست؟

او از حامیان اولیه و دوآتشه آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ بود، هرچند تا پیش از آن دموکرات بود.

فلین از اولین انتصاب های دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری بود.

آن دو در مورد بسیاری از مسایل نقطه نظرهای مشترکی داشتند، از جمله در زمینه مزایای روابط نزدیک تر با روسیه، تلاش برای بازبندی توافق هسته ای با ایران و مقابله با تهدید گروه “دولت اسلامی”، داعش.

اما باراک اوباما علیه استخدام آقای فلین هشدار داده بود. دولت اوباما در سال ۲۰۱۴ مایکل فلین را از سرپرستی آژانس اطلاعات دفاعی اخراج کرد که با ذکر موارد سوءمدیریت و خلق و خوی تند بود.

فلین که برای سه دهه در ارتش امریکا خدمت کرده شکایت کرد که به خاطر بیان حقایق سخت درباره جنگ با اسلام گرایی افراطی برکنار شد.

او برای ۲۳ روز به عنوان مشاور امنیت ملی در دولت دوام آورد.

پس از آنکه فاش شد مایکل فلین در مورد رفع تحریم های روسیه با سفیر مسکو صحبت کرده بود و معاون رییس جمهور را در این مورد گمراه کرده بود از سوی آقای ترامپ اخراج شد. تماس او با دیپلومات روس به روزهای پیش از روی کار آمدن آقای ترامپ مربوط می شد که خلاف قوانین امریکا بود.

روند محاکمه

آقای ترامپ در ماه مارچ گفت او عفو مایکل فلین را بررسی می کند.

هرچند آقای فلین ابتدا قبول کرد با دادستانی همکاری کند؛ اما در ماه جنوری خواستار پس گرفتن اقرار خود شد.

او با کمک یک تیم تازه حقوقی دادستانی را به بدرفتاری از جمله عدم ارایه شواهد موجود متهم کرد.

وزارت عدلیه بعدا طی مروری بر این پرونده پیشنهاد کرد که اتهامات او کنار گذاشته شود. یک دادستان فدرال که از سوی وزیر عدلیه، ویلیام بار، منصوب شده بود گفت مصاحبه اف‌بی‌آی با آقای فلین “بدون مبنای مشروع تحقیقی انجام شده است”.

با این حال؛ دادگاه فدرال با کنار گذاشتن اتهامات فلین مخالفت کرد که درخواست تجدید نظر تیم حقوقی او را به دنبال داشت.

دادگاه تجدید نظر در ماه اگست نظر دادگاه فدرال را دایر بر عدم کنار گذاشتن اتهامات تایید کرد.

با این حال اکنون با عفوی که آقای ترامپ صادر کرده کل پرونده بسته می شود.

واکنش ها

جمهوری خواهان آقای فلین را قهرمانی توصیف می کنند که در معرض پیگرد غیرمنصفانه قضایی قرار گرفت.

لیندزی گراهام سناتور اهل کارولینای جنوبی و متحد نزدیک آقای ترامپ گفت: “ژنرال فلین مامور روسیه نبود، بلکه قربانی تحقیقات و پیگردی با انگیزه سیاسی بود که طی آن هدف وسیله را توجیه می کرد”.

کوین مکارتی رهبر اقلیت جمهوری خواه در مجلس نمایندگان در توییتی نوشت: “آنچه برای ژنرال فلین اتفاق افتاد ننگ ملی بود. هیچ شهروند امریکایی نباید فقط به خاطر تعلق به یک حزب خاص سیاسی هدف قرار گیرد”.

اما دمکرات ها فورا عفو او را محکوم کردند.

سناتور دمکرات کوری بوکر در توییتی نوشت: “هیچ کس نباید بالاتر از قانون باشد و این شامل رییس جمهور و دوستانش می شود”.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان که دموکرات است هم در بیانیه ای نوشت: “عفو مایکل فلین که دو بار به دروغ گفتن به اف بی آی درباره معامله با یک دشمن خارجی اقرار کرده بود، یک تباهی فاحش و سوءاستفاده ای گستاخانه از قدرت است. ترامپ بار دیگر از قدرت اعطای عفو برای حفاظت از کسانی که دروغ گفتند تا تخلفات او را پنهان کنند استفاده می کند، همانطور که در مورد تخفیف مجازات راجر استون مشاور کمپین خود کرد، که در هفت مورد مجرم شناخته شده بود”.

او افزود: “اقدامات مایکل فلین نقض جدی و خطرناک امنیت ملی بود. او باید پاسخگو باشد. با این حال ترامپ و تیم او همچنان رییس جمهور را بالاتر از کشور قرار می دهن و با سیاسی کردن عدالت، از فلین و ترامپ در برابر قانون محافظت می کنند”.

منبع: بی بی سی

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email