تلویزیون ایران روز چهارشنبه (5 قوس – 25 نوامبر) گزارش داد که تهران کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر بریتانیایی-استرالیایی را که بیش از دو سال در تهران زندانی بود، در تبادل با سه ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها آزاد کرده است.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ تصاویر پخش شده توسط تلویزیون ایران خانم مور-گیلبرت را در حالی که چادر به سر و ماسک آبی رنگ بر چهره داشت، نشان داده که در میدان هوایی تهران منتظر سوار شدن به هواپیماست.

تلویزیون ایران همزمان تصاویر سه ایرانی را پخش کرده که پس از آزادی و رسیدن به میدان هوایی تهران پرچم ایران بر دوش داشتند. «یک فعال اقتصادی و دو شهروند ایرانی» به تعبیر تلویزیون ایران به «دلایل واهی» از جمله دور زدن تحریم‌های امریکا در خارج از کشور تحت بازداشت بوده‌اند. تلویزیون جمهوری اسلامی اطلاعاتی در مورد کشور یا کشورهایی که این سه ایرانی در آنها تحت بازداشت بوده‌اند، ارایه نکرده است.

کایلی مور-گیلبرت، فارغ التحصیل دانشگاه کمبریج و پژوهشگر و استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ملبورن بود. او سال ۲۰۱۸ میلادی پس از شرکت در یک کنفرانس در تهران، در زمان ترک این کشور در میدان هوایی بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی برای اسراییل محاکمه و به ۱۰ سال زندان محکوم شد. محاکمه خانم مور-گیلبرت پشت درهای بسته انجام شد و در طول محاکمات، او همه اتهامات طرح شده را رد کرد.

فشارهای بین‌المللی علیه ایران برای آزادی او در ماه‌های اخیر و به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر وخیم شدن حال جسمی او به دلیل تحمل طولانی مدت زندان انفرادی و انتقال به زندان بدنام قرچک افزایش یافته بود.

خانم مور-گیلبرت اخیرا اعتصاب غذا کرده و از دولت استرالیا درخواست کرده بود تا برای آزادی او که تحت «شکنجه روانی» قرار داشته، اقدامات بیشتری انجام دهد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email