دیگو مارادونا، اسطوره آرژنتاینی فوتبال جهان روز چهارشنبه (5 قوس – 25 نوامبر) در سن ۶۰ سالگی در حومه بوینوس آیرس، پایتخت آرژنتاین درگذشت.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ سخنگوی دیگو مارادونا ضمن تایید خبر مرگ او گفت که بازیکن سابق تیم ملی آرژنتاین به دنبال سکته قلبی درگذشت. دیگو مارادونا دو هفته پیش به دنبال عمل جراحی مغز از بیمارستانی در بوینوس آیرس مرخص شده بود.

دیگو مارادونا در سال ۱۹۸۶ موفق شد به همراه تیم ملی فوتبال آرژنتاین قهرمان مسابقات جام جهانی در مکزیک شود. از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال جهان یاد می شود.

دفتر رییس جمهوری آرژنتاین روز چهارشنبه به دنبال انتشار خبر مرگ دیگو مارادونا اعلام کرد که سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام خواهد شد.

باشگاه فوتبال ناپولی در ایتالیا که دوران طلایی خود را با دیگو مارادونا تجربه کرده بود به دنبال درگذشت او با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی به وی ادای احترام کرد. دیگو مارادونا در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰ با باشگاه ناپولی قهرمان «سری آ» شده بود.

«دست خدا» در برابر انگلستان

یکی از به یادماندنی ترین لحظات زندگی حرفه ای دیگو مارادونا بی شک روز ۲۲ جون سال ۱۹۸۶ در جریان بازی تیم ملی فوتبال آرژنتاین با انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی رقم خورد. بازیکن شماره ۱۰ تیم آرژنتاین در آن روز در برابر ۱۱۵ هزار تماشاگر توپ را با دست وارد دروازه انگلستان کرد.

داور تونسی این مسابقه حرکت دست دیگو مارادونا را ندید و در نتیجه گل را پذیرفت. دیگو مارادونا بعدها درباره این مسابقه گفت: «من این گل را کمی با سر و کمی هم با دست خدا به ثمر رساندم».

این عبارت دیگو مارادونا باعث شد تا گل او در برابر انگلستان به «دست خدا» مشهور شود. با این حال آزمایش مثبت دوپینگ دیگو مارادونا در سال های بعد و سپس اعتیادش به کوکایین کارنامه حرفه ای او را لکه دار کرد.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email