سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفته است که مذاکرات صلح این کشور پیشرفت لازم را نداشته و طالبان هر روز بهانه‌های مختلف و پیشنهادهای متنوع می‌کنند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ صدیق صدیقی در یک نشست خبری امروز چهارشنبه( 5 قوس – 25 نوامبر) گفت که پیشنهادهای طالبان مخالف منافع ملی، قانون اساسی و خواست مردم افغانستان است.  او گفت با توجه به تاکید جامعه جهانی به صلح در افغانستان، یگانه گروه مخالف روند صلح افغانستان، گروه طالبان است.

بیشتر از دو ماه است که هیات طالبان و دولت افغانستان در قطر با هم گفتگو می‌کنند و تاکنون نتوانسته‌اند که بر سر طرزالعمل مذاکره به توافق برسند.

آقای صدیقی گفت که لویه جرگه مشورتی و قانون اساسی افغانستان اصول و قواعد مذاکره را برای هیات افغانستان مشخص کرده و هیچ کسی از آن عدول نمی‌تواند.

او انجام توافق برای آغاز مذاکرات را رد کرد و گفت که این اطلاعات درست نیست و خواست دولت افغانستان، مردم و جامعه جهانی این است که طالبان از خشونت دست کشیده و به صورت معنی دار وارد روند صلح شوند.

او گفت؛ خواست‌هایی که از طرف طالبان مطرح می‌شود، حتا حذف نام نظام است که قابل قبول برای مردم و جامعه جهانی نیست.

بن بست در مذاکرات صلح باعث شد که چند روز قبل مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، به قطر برود و با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان به صورت جداگانه دیدار کند.

حبیبه سرابی، عضو هیات مذاکره کننده افغانستان گفت که این دیدار با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان انجام شد و در آن به حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان تاکید شد.

وزیر خارجه امریکا با هیات طالبان نیز دیدار داشت و گروه طالبان بعدا اعلام کرد که در این نشست به اهمیت توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان تاکید شده و همچنین هیات طالبان خواستار خروج اعضای این گروه از فهرست سیاه شده است. طالبان رهایی زندانیان باقی مانده شان در زندان‌های افغانستان را مطالبه کرده و درباره مذاکره میان افغانستانی بحث کرده‌اند.

با آغاز گفتگوهای صلح افغانستان خشونت‌ها نیز در این کشور به صورت بی‌سابقه افزایش یافته است. روز گذشته نیز در نشست ژینو شرکت کنندگان خواستار آتش بس در این کشور شدند که بیشتر مخاطب آنان طالبان بود.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر بدون اشاره به نتایج کنفرانس ژینو گفته است که درخواست آتش‌بس که از چند روز به این سو در رسانه‌ها مطرح می‌شود، چیز تازه‌ای برای آنها نیست.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email